YPG Mınbiç'ten çekildi' haberlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Uluslararası ajanslar QSD’nin Mınbiç’ten tamamen çekildiği haberlerine yer verirken, Dışişleri Bakanlığı 'PYD'YPG'nin tamamen çekildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır' dedi.

YPG Mınbiç'ten çekildi' haberlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) ABD ve Türkiye arasında varılan mutabakat neticesinde Mınbiç'ten tamamen çekildiği öne sürüldü.

Reuters haber ajansı ile  Associated Press'e dayandırılan haberlere göre QSD, Suriye’nin kuzeyindeki Mınbiç’ten çekilmeyi tamamladı. QSD'den henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Mınbiç Askeri Meclisi yetkilileri ise son günlerde yaptıkları açıklamalarda kentin güvenliğinin kendileri tarafından sağlandığını belirterek kentte kalan YPG’li danışmanların son grubunun da Mınbiç’ten ayrıldıklarını duyurmuşlardı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dünya basınına yansıyan haberler üzerine Dışişleri Bakanlığı da bu sabah bir açıklama yaptı. Açıklamada, tamamen çekilmenin henüz gerçekleşmediği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: "PYD/YPG’nin Münbiç’ten tamamen çekildiğine dair haberleri abartılı buluyoruz. Süreç halen devam ediyor. Devriye güzergâhı üzerindeki kontrol noktalarından çekilme sürüyor. Ortak devriye hazırlık çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla Mınbiç’ten bu aşamada PYD/ YPG’nin tamamen çekildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır."

Türkiye ve ABD, geçtiğimiz aylarda bir mutabakat imzalamış ve belirlenen hatlar üzerinde ayrı ayrı devriye görevine başlamışlardı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ortak devriye görevi ile birlikte TSK’nin kent merkezine de gireceğini belirterek sivil yönetimin de ABD ile birlikte oluşturulacağını açıklamıştı. Mınbiç Sivil Meclisi’nden yetkililer ise Türk askerlerinin Mınbiç ile sınır olan noktalarda devriye gezdiğini, kendi güçlerinin bulunduğu alanlara TSK’nin girmesinin söz konusu olmadığını belirterek Çavuşoğlu’nu yanıtlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER