Yıllarca yaptığı çocuk işçiliğini önlemek için dernek kurdu

ADANA - Göç mağdur olarak ailesiyle birlikte yıllar önce geldiği Adana’da, henüz 10 yaşında iken saya işçiliği yapmaya başlayıp yıllarca çalışan Mehmet Bayram (25), yaşadığı zorlukları başka çocukların yaşamasını için Çocuk İşçiliğini İzleme ve Önleme Derneği kurdu.

Yıllarca yaptığı çocuk işçiliğini önlemek için dernek kurdu

Türkiye’de 2 milyonu aşkın çocuk, “Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü” olarak kabul edilen bu 12 Haziran’ı da yine sokakta, fason üretim yapan atölye ya da tarlada çalışarak karşıladı. Dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) tarafından kabul edilen gün, Türkiye her geçen yıl daha da kararan bir tablo içerisinde. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)/Genel-İş tarafından 2017 yılında yayınlanan rapora göre, Türkiye’de çalışma hayatında 2 milyona yakın çocuk işçi var. Üstelik bu çocuk işçilerin yaklaşık yüzde 80’i kayıtdışı.

Bunun önüne geçecek ekonomik, sosyal, hukuki ve eğitsel politikalar geliştirilemediği için ise, Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) verilerine göre, son 5 yıl içerisinde toplam 319 çocuk işçi, iş cinayetlerinde can verdi. Yaşamını yitiren bu çocuklardan 100’ü 14 yaşın altındaydı.

GÖÇ MAĞDURU VE ÇOCUK İŞÇİ

Devlet çocuk işçiliği konusunda yetersiz kalınca Adana’da yaşayan 25 yaşındaki Mehmet Bayram, harekete geçip Çocuk İşçiliğini İzleme ve Önleme Derneği kurdu. 

90'lı yıllarda uygulanan devlet politikaları nedeniyle ailesiyle birlikte Şırnak'ın Uludere ilçesinden Adana'ya göç eden Bayram, ekonomik nedenlerle binlerce göç mağduru yaşıtı gibi yıllarca çocuk işçi olarak çalıştı. Henüz 10 yaşında iken saya işçiliği yapmaya başlayan Bayram, 2014 yılına kadar bu işi yapmak zorunda kaldı. 

"Çalışmak istemiyordum ama yoksulluk nedeniyle çalışmak zorundaydım" diyen Bayram, çalıştığı yıllar boyunca yaşadığı zorlukları başka çocukların yaşamaması için geçtiğimiz Mart ayında derneği kurmaya karar verdi. 

‘8 YAŞINDAN BÜYÜK ÇOCUKLAR ÇALIŞTIRILIYOR’

Çukurova'da mevsimlik tarım göçünün yoğun olması nedeniyle çocuk işçiliğinin yaygın olduğunu belirten Bayram, “Çukurova’da iç ve dış göçle yerleşik hayata entegre olmaya çalışan, kırsal kesimlerde yaşamını sürdüren yüzlerce aile ve aileleriyle göç hikayeleri biriktiren çocuklar var. 8 yaşından büyük tüm çocuklar bu bölgelerde çalıştırılmakta” dedi.

'EN ÖNEMLİ ETKEN YOKSULLUK VE GÖÇ'

Çocuk işçiliğinin en önemli nedenlerinin yoksulluk ve göç olduğunu vurgulayan Bayram, diğerlerini ise söyle sıraladı; Geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin sosyal yardımlardan yararlanamamaları, istihdam problemleri yaşamaları, zorunlu eğitim olmasına rağmen eğitim haklarının kısıtlanması, sosyal politikaların çocuk işçiliğinin sorunlarına ilişkin çözümler sunmaması ve küçük orta ölçekli şirketlerin denetimlerinin yapılmaması.

“Çocuk işçiliğinin sürdürülebilir, kapsayıcı ve çocuk dostu politikalar üreterek ancak çözülebileceğini” söyleyen Bayram, “Devletlerin görevi, KOBİ'lerin etkin denetimi yapılmasını sağlamaktır. Denetim esnasında çocuk işçi çalıştıranlara cezai yükümlülük getirilmesi gerekmektedir. Böylelikle KOBİ'lerin çocuk işçilerin çalıştırılması azami ölçüde önlenebilir" diye konuştu.

Bayram, bölgede Suriye savaşından kaynaklı yaşanan mülteci göçü sonucu çocuk işçilerin sayısının arttığını da ifade etti.

Bu konuda uluslararası örgütlerin proje bazlı çalışmalarının dışında bölge içinde kalıcı ve sürdürülebilir bir kurumun eksikliğinden hareketle dernekleşme yoluna gittiklerini dile getirdi. Bayram, "Dışarıdan gelen projeler önemli ancak çocuk işçiliği ile yerel ve otonom bir derneğin sürdürülebilir çalışmalarıyla mücadele edilebilir" görüşünde.(Adana/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER