Yerel seçim öncesi gözaltı furyası: Son 2 ayda 1009 kişi gözaltına alındı

GÜNCEL-Yerel seçim öncesi Diyarbakır, Van, İstanbul, İzmir, Ankara dahil olmak üzere onlarca kentte 5 Ekim’den bu yana HDP, DBP, gazeteci, sanatçı, yönetmen, akademisyen, barış anneleri, muhtarlara yönelik düzenlenen operasyonlarda en az toplamda 1009 kişi gözaltına alındı.

Yerel seçim öncesi gözaltı furyası: Son 2 ayda 1009 kişi gözaltına alındı

5 Ekim ile 7 Aralık arasından operasyonlar en fazla Diyarbakır, Van, Mardin, Batman, Urfa, İstanbul, İzmir ve Ankara’da gerçekleşti. 5 Ekim’den bu yana gün gün baskın düzenlenen kentler ve gözaltına alınanların sayısı şöyle:

5 Ekim’de 7 kentte 88 kişi gözaltına alındı

Sosyal medya hesaplarında 6-7 Ekim Kobani olaylarına ilişkin ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle İzmir’de 23, Van’da 15, Adana’da 14, Erzurum’da 15, Mardin’de 13, Kars’ta 6, Muş’ta 2 olmak üzere toplam 88 kişi gözaltına alınmıştı.

6 Ekim’de 6 kentte 49 kişi gözaltına alındı

6-7 Ekim 2014 olaylarının yıl dönümü nedeniyle 5 Ekim’de başlayan operasyonlar 6 Ekim’de de devam etti. 6 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonda HDP Batman İl Başkanı Nizamettin Toğuç'un da aralarında bulunduğu 49 kişi gözaltına alındı.

7 Ekim’de Batman’da 2 kişi gözaltına alındı

Batman'da gözaltıları protesto etmek isteyen HDP'lilere polis müdahale etti. Polis müdahalesinde, HDP İl Eş Başkanı Berivan Helen Işık ve yönetici Habib Azboy gözaltına alındığı belirtildi.

9 Ekim’de 14 kentte 140 kişi gözaltına alındı

9 Ekim’de Van ve Diyarbakır başta olmak üzere 14 kentte düzenlenen operasyonlarda aralarında gazetecilerin de olduğu 140 kişi gözaltına alındı.  Gözaltına alınanlardan 25 kişi tutuklandı.

10 Ekim anmasına müdahale: 16 gözaltı

103 kişinin öldüğü, 500’ü aşkın insanın yaralandığı 10 Ekim katliamı anmasına Van’da izin verilmedi. Hayatını kaybeden 103 kişiyi anmak için KESK’in yapmak istediği açıklamaya müdahale eden polis, HDP İl Eş Başkanı Ümit Dede ve 15 KESK üyesini gözaltına aldı.

15 Ekim’de Muş’ta 8 gözaltı

Muş’un Bulanık ilçesinde ‘Örgüt propagandası’ yaptıkları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı.

18 Ekim İzmir’de operasyon: 13 gözaltı

18 Ekim’de İzmir’de HDP’lilere yönelik düzenlenen operasyonda aralarında vekil adayı ve barış annesinin de bulunduğu 13 kişi gözaltına alındı.

20 Ekim’de 3 kentte operasyon: 8 gözaltı

İstanbul, Kocaeli ve Antep'te düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda ‘örgüt propagandası ve ‘örgüt üyeliği’ 8 kişi gözaltına alındı.

24 Ekim’de 4 gözaltı

İçişleri Bakanlığı’nın görevden aldığı muhtarlara yönelik bu kez gözaltı operasyonları gerçekleşti. 24 Ekim’de Urfa’da 1’i muhtar 4 kişi gözaltına alındı.

25 Ekim 3 kentte 24 kişi gözaltına alındı

İstanbul, İzmir ile Mardin’in Artuklu, Kızıltepe ve Nusaybin’de ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle 24 kişi gözaltına alındı.

27 Ekim 2 kentte 11 kişi gözaltına alındı

Ankara ve Kars’ta HDP’ye yönelik gerçekleşen operasyonlarda HDP Kars eski Milletvekili Şafak Özanli ile HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen'in danışmanı Hayati Mehmetoğlu'nun da aralarında bulunduğu  11 kişi gözaltına alındı.

29 Ekim’de Şırnak ve 3 ilçesinde 23 kişi gözaltına alındı

29 Ekim’de Şırnak kent merkezi, Cizre, Silopi ve İdil ilçelerindeki 28 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 23 kişi gözaltına alındı. 

31 Ekim: Batman’da 10 kişi gözaltına alındı

Batman kent merkezinde ve Gercüş ilçesinde gerçekleşen operasyonlarda 10 kişi gözaltına alındı.

1 Kasım: İstanbul ve Batman’da operasyon, 5 gözaltı

1 Kasım’da Danimarka’da yaşayan A.K isimli kişi İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındı. Batman’da da 4 DBP’li siyasetçi gözaltına alındı.

3 Kasım İstanbul operasyonu: 5 kişi gözaltına alındı

3 Kasım’da İstanbul’da ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ gerekçesiyle 9 kişinin yakalanmasına yönelik başlatılan operasyonlarda 5 kişi gözaltına alındı.

7 Kasım Ağrı operasyonu: 15 gözaltı

Ağrı’nın Tutak ilçesinde ‘örgüt propagandası’ yaptıkları gerekçesiyle 15 kişi gözaltına alındı.

9 Kasım Dersim ve Ankara operasyonu: 11 kişi gözaltına alındı

Ankara’da 9 Kasım’da Akademisyen Cenk Yiğiter ile gözaltına alındı. Ayrıca Dersim’in Pülümür ve Peltek ilçesinde birçok eve baskın düzenlendi. Aralarında HDP yöneticilerinin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı.

10 Kasım İzmir operasyonu: 5 gözaltı

İzmir’in Bornova ilçesinde düzenlenen operasyonda 5 kişi gözaltına alındı. İddiaya göre gözaltına alınan 2 kişinin MKP üyesi olduğu belirtildi.

11 Kasım’da 6 kentte operasyon: 25 gözaltı

11 Kasım’da İstanbul merkezli Ankara, Tekirdağ, Antalya, Dersim ve İzmir’de düzenlenen ev baskınlarında 25 kişi gözaltına alındı.

13 Kasım ve 14 Kasım operasyonları:4 kentte 23 gözaltı

13 Kasım’da Ankara, Ağrı ve Şırnak’ta toplam 18 kişi gözaltına alınırken 14 Kasım’da ise Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında ise 5 kişi gözaltına alındı.

16 Kasım Anadolu Kültür’e operasyon: 13 kişi gözaltına alındı

16 Kasım’da İstanbul’da Anadolu Kültür A.Ş. yöneticileri ve akademisyenlere yönelik gerçekleşen ev baskınlarında Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Betül Tanbay ile İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Turgut Tarhanlı, Ali Hakan Altınay, Asena Gül, Meltem Aslan Çelikkan, Yiğit Ali Ekmekçi, Bora Sarı, Ayşegül Güzel, Çiğdem Mater Utku,  Hande Özhabeş, Filiz Telek, Yiğit Aksaoğlu, Yusuf Cıvır gözaltına alındı.

16 Kasım 3 kentte operasyon: 74 kişi gözaltına alındı

Diyarbakır, Hakkari ve Elazığ’da düzenlenen ev baskınlarında 74 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 38 kişi tutuklandı. 36 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (572 kişi gözaltına alındı)

21 Kasım Diyarbakır ve Urfa operasyonu: 11 kişi gözaltına alındı

21 Kasım’da Diyarbakır’da 8 HDP’li genç bildiri dağıttıkları gerekçesiyle, Urfa'nın Suruç ve Viranşehir ilçelerinde de 3 kişi ev baskınlarıyla gözaltına alındı.  

23 Kasım Adana ve İzmir operasyonu: 2 PAK yöneticisi dahil 18 gözaltı

23 Kasım’da Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK)  kamuoyuna yaptıkları açıklamada PAK’in Genel Başkan Yardımcısı Feyyaz Ekmen ve PAK Meclisi üyesi Sıraç  Kırıcı’nın Almanya’dan Türkiye’ye geldiklerinde İzmir Havalimanı’nda gözaltına alındı. Ayrıca Adana kent merkezinde ve Ceyhan’da 26 adrese yönelik düzenlenen baskında 16 kişi gözaltına alındı.

24 Kasım operasyonu: Yönetmen Kazım Öz dahil 13 gözaltı

24 Kasım’da İstanbul'da PKK'nin gençlik yapılanmasına üye oldukları iddia edilen 12 kişi gözaltına alındı. Ayrıca ‘Zer’ filminin yönetmeni belgesel sinemacı Kazım Öz, hakkında arama kararı olduğu belirtilerek Dersim Pertek çıkışında gözaltına alındı.

26 Kasım’da 6 kentte operasyon: 136 gözaltı

26 Kasım’da İzmir, Ankara, Kars, Diyarbakır, İstanbul, Bursa, Mardin, Şırnak ve Urfa’da düzenlen operasyonlarda yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ve HDP eski milletvekili Mülkiye Birtane de vardı.

27 Kasım’da 6 kentte 140 kişi gözaltına alındı

27 Kasım’da İstanbul, Konya, Şırnak, Ağrı, Mersin ve Kocaeli’nde yapılan ev baskınlarında ‘Örgüt üyeliği’ ve ‘Örgüt propagandası’ gerekçesiyle 140 kişi gözaltına alındı.

29 Kasım operasyonu: 6 kentte 23 gözaltı

29 Kasım’da Van merkezli Mersin, Adana, Siirt, Konya ve Urfa’da 23 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Murat Karayılan’ın 2 yakını da var.

4 Aralık İstanbul operasyonu: 4 gözaltı

4 Aralık’ta İstanbul’da farklı adreslere yönelik düzenlenen operasyonlarda ‘örgüt üyeliği’ ve ‘Örgüt propagandası’ gerekçesiyle 4 kişi gözaltına alındı.

5 Aralık Hakkari ve Diyarbakır operasyonu: 15 kişi gözaltına alındı

Türkiye’nin Efrin operasyonunu eleştirdiği gerekçesiyle 30 Ocak 2018’de tutuklanan ve 1 aydır açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemine destek olan DBP’li ve HDP’li siyasetçilere Diyarbakır ve Hakkari’de operasyon düzenlendi. 2 kentteki operasyonda

HDP Bağlar İlçe Eş Başkanı Necmettin Burakmak, Yenişehir İlçe Başkanı Vahap Günay, HDP Kayapınar İlçe Eş Başkanı Haluk Eyüpoğlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bağlar İlçe Eş Başkanı Ali Alkan, DBP yöneticisi Ramazan Üngür ve HDP Yöneticileri Osman Dön ile Sait Demir’de aralarında olduğu 15 kişi gözaltına alındı.

6 Aralık’ta 4 kentte operasyon: 73 kişi gözaltına alındı

1 aydır açlık grevinde olan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemine destek olanlara yönelik Urfa, İzmir, Ağrı ve Hakkari’de gerçekleşen baskınlarda 73 kişi gözaltına alındı.

7 Aralık Urfa ve İstanbul operasyonu: Kürt sanatçı Yelda Abbasî dahil 4 gözaltı

Urfa’da Barış Annesi Hadle Oğur ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eş Başkanı Bekir Karakeçili ile Celalettin Erkmen’in evlerine yapılan polis baskını ile gözaltına alındığı belirtildi.

Ayrıca  Mezopotamya Kültür Merkezi'nin (MKM) kuruluş yıl dönümü etkinliği için Türkiye'ye giden Kürt sanatçı Yelda Abbasî, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alındı.  Abbasî adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Rabia Çetin /Basnews

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER