Üşüyen kardeşleri için giysi çalan çocuk hapse girebilir

URFA - Ceylanpınar'da kış ortası yazlık tişörtle gezen 5 yaşında dördüz kardeşlerine bir mağazadan ücretini ödemeden giyecek alıp kaçan 11 yaşındaki N.U. hapse girmekle karşı karşıya. İşyeri sahibi şikayetini geri çekmemesi halinde çocuğa 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası verilebilir.

Üşüyen kardeşleri için giysi çalan çocuk hapse girebilir

Urfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan kimlik yaşı 15, ancak gerçekte 11’inde olan N.U., kış ortasında yazlık tişörtlerle gezen 5 yaşında dördüz kardeşlerine girdiği bir mağazadan 4 parça kıyafetin ücretini ödemeden kaçtığı için yargı kıskacında. İşyeri sahibi şikayetini geri çekmezse yargılanacak olan çocuk, yanına aldığı her biri 10'ar liralık 4 parça kıyafeti kardeşleri için almak zorunda kaldığını dile getirdi. 

KARDEŞLERİ İÇİN YAPTI! 

İşyeri sahibinin şikayeti üzerine Ceylanpınar Adliyesi'ne götürülüp savcıya ifade veren çocuk, babasının işsiz olduğunu belirterek şunları söyledi: "Babam işsizdir. 16 Ocak tarihinde öğlen saatlerinde B. G. adlı mağazanın önünden geçerken param olmadığı için dükkandan 3-4 parça çocuk kıyafetlerinden kardeşlerime vermek amacıyla aldım. kıyafetleri alıp dükkandan çıktıktan sonra dükkan sahibi beni gördü. Beni yol boyunca kovaladı. Daha sonra pişman oldum, kıyafetleri sokağa bıraktım. Bu kıyafetleri evde bulunan küçük kardeşlerime götürmek amacıyla almıştım. Pişmanım."

Yaşanan olaydan pişmanlık duyduğunu dile getirin N.U., 5'inci sınıf öğrencisi olduğunu ve derslerinde başarılı bir öğrenci. Kardeşlerinin kış mevsiminde hala yazlık kıyafetler giydiğini anlatan N.U., başına geleceklerini düşünemediğini dile getirdi. 

Yoksul ve 10 çocuğa baktığını belirten baba H.U. (49) ise, belediyede temizlik işçisiyken atıldığını söyledi. 7 yıldır çalıştığı belediyeden neden atıldığını bilmediğini dile getiren baba H.U, "Perişanım. Çocuğum için de çok üzgünüm. Ekonomik sorunlar yaşadım. Bu çocuklarıma da yansıdı" diye konuştu. 

ÇOCUK HAPSE GİREBİLİR

H.U, yoksul bir aile olmalarına rağmen bugüne kadar hiç bir çocuğunun izinsiz bir başkanın malına karışmadığını, ancak 11 yaşındaki kızının bir anlık duygusallıkla böyle bişey yaptığını vurguladı. H.U., şöyle devam etti: "İşten çıkarıldım, rezillik içindeyim. Ben işten çıkarıldıktan sonra eşim ve büyük çocuklarım tarım işçisi olarak çapaya gidiyor. Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Günlük 20 ya da 40 lira kazanıyorlar" diye belirtti. 

Kimlikte 15 yaşında görünen N.U.'nun Ceza Muhakemeleri Kanunu'nu (CMK) savunmasını üstlenen avukat, iş yeri sahibinin şikayetini geri çekmemesi durumunda çocuğun 3 ile 5 yıl arasında hapis cezası alabileceğini söyledi. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 22:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER