Üçüncü havalimanı işçileri karakolda bekletiliyor

İSTANBUL-İsatnbul'da taleplerinin yerine getirilmesi için eylem yaptıkları gerekçesiyle bu sabaha karşı gözaltına alınan havalimanı inşaatı işçileri karakolda bekletiliyor.

Üçüncü havalimanı işçileri karakolda bekletiliyor

 3. Havalimanı inşatında çalışan işçiler son yaşanan iş cinayetine ve çalışma koşullarına karşı dün eylem başlatmıştı. Dün gece sabaha karşı işçilerin koğuşlarını basan jandarma yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı. 

CHP'nin önceki dönem milletvekili Barış Yarkadaş işçilerin karakolda çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.Üçüncü havalimanında çalışma koşullarının değiştirilmesini talep ederek eylem başlatan ve bugün sabah saatlerinde jandarma tarafından gözaltına alınan işçiler karakolda bekletiliyor. CHP’nin önceki dönem İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabı üzerinden karakolda bekletilen işçilerin fotoğraflarını paylaşarak, “3. Havalimanı inşaatı çalışanları Arnavutköy Jandarma Karakolu’nda bu şekilde bekletiliyor” dedi.

HDP milletvekili Erkan Baş sosyal medya hesabından Arnavutköy Jandarma Karakolu önünde beklediklerini, odalarının tümünün işçilerle dolu olduğunu belirtti. Baş şunları yazdı: 

İşçilerden aldığımız bilgi sabaha kadar süren operasyonla yüzlerce işçinin gözaltına alındığı...Çevre karakollara giden avukat arkadaşlarımız sadece 1 karakoldaki gözaltı sayısının 200 üzeri olduğunu teyid ettiler.İktidar patronlarla el ele ve görüyoruz çok korkuyorlar...

Arnavutköy Jandarma Karakolu’ndayız.Dışarıdan görülen odaların tümü işçilerle dolu. Buraya sığmadığı için Eyüp’e ve Maslak’a ( il Jandarma) götürülen işçiler var.Karakol önünde taşeron şirkete ait otobüsler duruyor, işçileri patronların otobüsleriyle gözaltına alan devlet!

HDP'Lİ GÜLÜM: ŞANTİYEDEKİ İŞÇİLER DE GÖZALTINDA

Artı Gerçek'e konuşan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise Arnavutköy Jandarma Komutanlığı önündeki bekleyişlerinin devam ettiğini söyledi. Gülüm milletvekilleri olarak dün şantiyeye girdiklerini ancak bugün kendilerine izin verilmediğini belirtti. İçerdeki işçilerin kendilerine gönderdiği fotoğraflar ve görüntülerde dün gece saat 04.00'da kapıların kırılarak koğuşlara girildiğini öğrendiklerini söyleyen Gülüm, "Gözaltı sayısının artması büyük ihtimal. Çünkü şu an şantiye alanında sıkı yönetim var. Oradaki işçiler de aslında gözaltında. Şantiye alanında çok sayıda panzer, polis aracı ve TOMA bekletiliyor. Çok sıkı güvenlik önlemlerinden dolayı içeridekiler de endişeli. Sayının artmasından biz de kaygı duyuyoruz" diye konuştu.

Gözaltı sayısına ilişkin henüz kendilerine net bilgi verilmediğini dile getiren Gülüm, en az 500 gözaltı olduğunu, gözaltına alınan işçilerin Arnavutköy, Maslak ve Eyüp İlçe Jandarma Komutanlığı'nda bekletildiğini belirtti.

Gülüm, avukatların işçilerle görüşme talebininin Valilik talimatı ile reddedildiğini kaydetti. Gülüm, "İşçilerin ne ile suçlandığı belli olmadığı için süreç nasıl işleyecek, henüz bilmiyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER