Trump, Brunson’u kabul etti: Kesinlikle fidye vermeyeceğimizi söyledik

DIŞ HABERLER-– Casusluk suçlamasıyla 2 tutuklu kalan ABD’li Rahip Andrew Brunson, ülkesine döndü. Brunson’u kabul eden ABD Başkan Donald Trump, sürece ilişkin “Kesinlikle fidye vermeyeceğimizi söyledik” dedi.

Trump, Brunson’u kabul etti: Kesinlikle fidye vermeyeceğimizi söyledik

İzmir’de “FETÖ ve PKK adına suç işlediği” ve “casusluk” yaptığı iddiasıyla yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalmasının ardından ev hapsine alınan ve 12 Ekim'de çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılan Rahip Andrew Brunson, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Beyaz Saray'da kabul edildi.

‘UZUN ZAMAN MÜZAKERE ETTİK’

"Türkiye ile sıkıntılı ilişki vardı, eskiye döneceğiz. Şu anda Türkiye ile harika bir ilişkiye sahip olma şansımız var" ifadelerini kullanan Trump, "Uzun zamandır müzakere ettik, kesinlikle fidye ödemeyeceğimizi söyledik. Serbest bırakılmazsa çok kötü şeyler olacak dedik. Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum. Bu olayın daha önce çözülmemiş olmasına çok şaşırdım" dedi.

Erdoğan’a teşekkürünü yineleyen Trump, "Türkiye için de kolay bir durum değildi. Erdoğan’a bunu mümkün kıldığı için teşekkür ediyorum. Onun için de kolay değildi" açıklaması dikkat çekti.

Trump, Brunson'un serbest bırakılmasının zamanlamasına dair bir soru üzerine "Ekonomi karmaşık bir durum, bu tamamen rastlantısal olaylar. Dünyanın bazı bölgelerinde yaşananları biliyorsunuz. bunun tamamen rastlantı olduğunu düşünüyorum" dedi.

Brunson ise Trump'ın "Bir daha Türkiye'ye gider misin diye sormak istemiyorum" sözlerine "25 yıldır orada yaşıyoruz, Türkiye'yi ve Türk insanlarını seviyorum" karşılığını verdi. (MA)

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2018, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER