THY, Boeing uçuşlarını durdurdu

GÜNCEL-Son olarak Etiyopya'da düşen Boeing 737 Max 8 ve Max 9 tipi uçakların seferleri ikinci bir karara kadar askıya alındı.

THY, Boeing uçuşlarını durdurdu

Son 5 ayda yaşanan iki kazanın ardında Türk Hava Yolları (THY) da Boeing 737 Max tipi uçakları seferlerden çekme kararı aldı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Boeing 737 MAX 8 ve Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşlarının, "uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak" ikinci bir karara kadar durdurulduğunu bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yurtdışında 5 ay içerisinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi uçakların karıştığı iki farklı kazanın muhtemel oluş sebeplerinin Bakanlığa bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Söz konusu değerlendirmeler neticesinde Boeing 737 MAX 8 ve/veya Boeing 737 MAX 9 tipi hava araçlarının uçuşları, uçuş emniyetini teminen tedbir amaçlı olarak ikinci bir karara kadar durdurulmuştur." ifadesi yer aldı.

DÜŞEN UÇAKTA 157 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Etiyopya'nın Addis Ababa kentinden Pazar günü 149 yolcu ve 8 mürettebatı ile Kenya'nın Nairobi kentine uçuş yaptığı sırada düşen Boeing 737 Max 8 tipi uçaktan kurtulan olmamıştı.

2018 yılı üretim tarihli uçağın aynı modeli de 29 Ekim 2018'de adı büyük bir kazaya daha karışmıştı. Endonezya Lion Havayolları'na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak, Jakarta-Pangkalpinang seferini yaparken denize düştü. Kazada 181 yolcu ve 8 mürettebat yaşamını yitirdi.

Etiyopya Havayolları'nın düşen Boeing 737 Max 8 ile beraber aynı model uçağın son 5 ayda ikinci kez düşmesi sonrası dikkatler Max 8 tipi uçaklara çevrilmişti.

2011 yılından itibaren geliştirilen ve geçen yıldan itibaren müşterilerine teslim edilmeye başlanan Boeing 737 Max uçaklarının art arda kaza yapmasının ardından İngiltere Boeing 737 MAX uçaklarının kendi hava sahasında kullanımını yasaklamıştı. İngitere'nin yanı sıra Etiyopya ve Çin de bu uçakların uçuşunu yasaklamıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER