'Tanzim noktaları aklımızla alay etmektir’

GÜNCEL – Geçmiş hükümetler dönemindeki yağ, tüp, benzin kuyruklarını ti’ye alan Erdoğan’ın tanzim satış noktalarıyla aynı yere geldiğini söyleyen HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, seçim sonrası büyük krize dikkat çekti. Adem Özdekler adında yurttaş ise, “Böyle bir çözüm sunmak aklımızla alay etmektir” dedi.

'Tanzim noktaları aklımızla alay etmektir’

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önleme adı altında AKP Hükümeti tarafından seçim sonrasına kadar hayata geçirdiği tanzim satış noktaları, çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. İstanbul’da 50, Ankara’da ise 15 farklı yerde kurulan tanzim satış noktalarında, ürünlere 3 kilo sınırlandırması getirildi. 

MARKETTEN PAHALI 

Taksim Meydanı’na kurulan tanzim satış noktasında domatesin kilosu 3, salatalık 4, patates 2, soğan 2 TL'ye satılıyor. Aynı ürünlerin Taksim’de bulunan bir marketteki satış fiyatı ise şu şekilde: Domates kilosu 3, salatalık 3.90, patates 2, soğan 2 TL. 

YILLAR SONRA YİNE KUYRUKLAR 

Türkiye’nin yokluk zamanlarında oluşan benzin, tüp ve yağ kuyruklarını sık sık miting meydanlarında ti’ye alan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın aynı noktaya gelmesi dikkat çekiyor. Erdoğan bu konuşmalarından birini 16 Nisan 2017 yapılan anayasa değişikliği referandumu öncesi 17 Şubat 2017’de Maraş’ta katıldığı bir “toplu açılış töreni”nde yapmıştı. Eski iktidarları eleştiren ve ömürlerinin ortalama 16 ayı geçmediğini söyleyen Erdoğan, “Benzin kuyruklarını, ekmek kuyruklarını, gaz yağı kuyruklarını unutmadınız değil mi?" diye belirtmişti. 

‘KUYRUKLAR TÜRKİYE EKONOMİSİNİN RESMİ’

Taksim Meydan’ında tanzim satış noktasının yanından geçerken yurttaşlardan Adem Özdekler, bu yöntemin çözüm olmayacağını ve oluşan kuyruğun ekonominin resmi olduğunu dile getirdi. Özekler, “Böyle yaparak kaç aileyi doyurabilecek ki. Pazar da domates 4 TL, burada 3TL ne fark eder ki. Pazar evinin önünde kuruluyor. Tanzim yerlerinin olduğu yerler bazı insanların evine çok uzak. Buradan aldıklarını evine götürene kadar yol parası falan derken burada ki satış fiyatlarına denk geliyor”  diye belirtti. 

‘AKLIMIZLA ALAY ETMEKTİR’

Tanzim satış noktalarının 31 Mart seçimlerine yatırım olduğunu belirten Özekler, “seçim bittikten sonra ne yapacaklar?” diye sorarak, “Ülke ekonomisi iflas etmiş durumda. Böyle bir çözüm sunmak bizim aklımızla alay etmektir. Ama halk uyanmıştır bu politikalara kanmaz” dedi. Kalıcı ekonomik bir çözüm yolunun, siyasi bir çözüm üretmekte olduğunu vurgulayan Özdekler, “Devletin yapması gereken bu kuyrukları oluşturmak değil, siyasi bir çözüm bulmasıdır” diye konuştu. 

‘ATTIKLARI MERMİLER BU DURUMA GETİRDİ’

İstanbul’un resmi rakamlara göre 15 milyondan fazla nüfusu olduğunu hatırlatan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Saruhan Oluç, 50 tanzim satış yeri kurmakla halkın ihtiyaçlarına cevap olunamayacağını söyledi. Bunun sadece bir göz boyama olduğunu asıl bu duruma nasıl gelindiğinin sorgulanması gerektiğini vurgulayan Oluç, “Erdoğan’ın kendisi bunu açıkladı. ‘Domates, biber patlıcan diyorsunuz ama bir merminin fiyatı ne biliyor musunuz?’ dedi. Demek ki o attıkları mermilerle bombalarla, domates, biber patlıcanın fiyatını bu noktaya getirdiler” dedi. 

‘TANZİM SATIŞ YERLERİ ÇÖZÜM DEĞİLDİR’

Bunun krize çözüm olamayacaklarını ifade eden Oluç, “Bunun çözümü Türkiye’nin dış, ekonomik ve iç politikasını masaya yatırıp yeniden tartışmasıyla mümkündür. Ambarlar da soğan toplamakla, marketlere zabıta dikmekle çözüm olamazsınız” diye belirtti. 

‘BİR KOMEDİ SERGİLENİYOR’

Mart seçimlerinden sonra daha sıkıntılı bir sürece girileceğini sözlerine ekleyen Oluç, şöyle devam etti: “Bunun bütün işaretleri mevcuttur. AKP ve Erdoğan’ın yanlış ekonomi ve dış politikası Türkiye’yi bu duruma sürüklemiştir. Bir ülke düşünün yolunu, köprüsünü özel şirketlere yaptırıyor ve özel şirketler yapıp para kazanıyor. Ama aynı ülke domates, biber ve patlıcan satarak insanların ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışıyor. Tamamen bir komedi sergileniyor şuanda.” 

‘BU HALK BU İKTİDARI FRENLEYECEK’

Geçmişte ki yağ, şeker, tüp kuyrukları ile şuan ki kuyruklar iktidarın nereye gittiğini göstergesi olduğuna dikkat çeken Oluç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu iktidar bu ülkeyi büyük bir ekonomik krize sürüklemiştir. Bu çok nettir. Ve bu krizin sonucunda halk mağdur olmuştur. İnsanlar yeniden iş ve aş için kuyruklara girmiştir. Bu dönemin en önemli özelliği budur. Bu güne kadar uygulanan politikalar devam ettirilirse yarın çok daha ciddi sorunlarla karşılanacaktır. Bugünkü kuyruklar, bugünkü tartışmalar bunun en açık işaretidir. Eğer böyle devam edilirse yarın daha sıkıntılı bir süreç yaşanır. İnşallah 31 Mart’ta insanlar bunun cevabını sandıkta verecektir. Bu halk bu iktidarın terbiye edilmesini frenlemesini ve durdurulmasını sağlayacaktır.” 

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER