Taksim'de kadınlara gazlı müdahale

İSTANBUL- 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Taksim’de “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” için toplanan binlerce kadına, polis gaz bombalarıyla müdahale etti.

Taksim'de kadınlara gazlı müdahale

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Taksim’de "Bu bir feminist isyandır" sloganıyla yapılacak “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” için binlerce kadın Fransız Kültür Merkezi’nin önünde bir araya geldi. Yürüyüşe saatler kala polisler İstiklal Caddesi’ni barikat ve TOMA’larla kapattı. Aynı şekilde Taksim Meydanı’ndaki girişler de barikatlar ve yüzlerce polis tarafından kapatıldı. 

Tüm engellere rağmen Fransız Kültür Merkezi'nin önünde toplanan binlerce kadın, alkış zılgıt ve düdükleriyle polisin tutumunu protesto ediyor. Davul çalarak, "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Jin Jiyan azadî", " Yaşasın kadın dayanışması", "Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz", “Leyla Güven Onurumuzdur” gibi sloganlar atan kadınlar, "Feminist isyan", "Kadının direnişi kadına mirastır",  "Dolapta zıkkımın kökü, sokakta isyan var" dövizlerini taşıyor. 

 "Barış" yazılı balonlar uçurulduğu alanda kadınların yürüyüş için toplanmaya devam ediyor. Kadınlar açıklama yaptıktan sonra yürüyeceklerini belirtirken, polis açıklamaya izin vermeyeceğini ileri sürüyor. 

GAZLI MÜDAHALE

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla Taksim’de “17’nci Feminist Gece Yürüyüşü” için tüm engellemelere rağmen toplanan binlerce kadına, polis müdahale etti. Saat 19.30'dan itibaren Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan ve yürümekte kararlı olan kadınlara polis biber gazıyla müdahale etti. Kadınlar müdahaleye rağmen sloganlarını atmaya devam ediyor.

Müdahaleye karşı kadınlar, "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları ve alkışlarla tepki göstermeye devam ediyor. İstiklal Caddesi üzerindeki ara sokaklara dağılan kadınlar, eylemi sürdürüyor. 

Polis, toplanan kadınları Taksim Meydan'a doğru gitmeleri yönünde uyararak darp ediyor. Kadınların alandan çıkmak istememesi ve müdahale sonucu taşınan döviz ve pankartlar itişmeden kaynaklı alana yayıldı. 

Eylem tüm ara sokaklara yayılmış şekilde devam ediyor. (MA)

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 22:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER