Süleyman Aksu’nun annesi: Tek derdi çocukların gülmesiydi

HAKKARİ – Süleyman Aksu'nun 32 genç arkadaşıyla birlikte katledildiği Suruç patlamasının üzerinden üç yıl geçti. Anne Kudret Aksu, oğlunun mezarına 5 kez saldırı olduğunu söyleyerek, "Oğlumun eşyalarını versinler, onları koklayıp teselli olayım” dedi.

Süleyman Aksu’nun annesi: Tek derdi çocukların gülmesiydi

Urfa’nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde DAİŞ’in düzenlediği bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 kişiden biri olan 26 yaşındaki İngilizce Öğretmeni Süleyman Aksu'nun ailesi oğullarını Mezopotamya Ajansı'na (MA) anlattı. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yaşayan anne Kudret Aksu, Orman Mahallesi’nde bulunan oğlunun mezarının 3 yıl içinde 5 kez saldırıya uğradığını söyledi. 

‘HER YERDE SÜLEYMAN’IMI GÖRÜYORUM’

Günde iki kez oğlunun mezarını ziyaret ettiğini belirten anne Aksu, mezar taşlarının halen kırık olduğunu ve tekrar zarar verebilirler diye mezarı onarmadıklarını ifade etti. Acısının halen taze olduğunu vurgulayan Aksu, "Süleyman barış için Kobanê'ye gitmek istedi. Onun tek derdi çocukların gülmesiydi. Ancak o ve arkadaşlarının gülüşünü soldurdular. Evin duvarlarında, bahçede, mezarlıkta, baktığım her yerde Süleyman'ımı görüyorum” dedi. 

'ADALET ARAYIŞIMIZ SÜRECEK'

Oğlunun ölümüyle ilgili dosyada hiçbir ilerlemenin olmadığını söyleyen Aksu, "Bir yıl boyunca dosyaya gizlilik kararı konuldu. Bu süre içerisinde suçluların bulunması için atılan herhangi bir adım yok. Zaten katliamın üzerinden 21 ay geçtikten sonra ilk duruşma görüldü. Bu süreç içerisinde sadece katliamdan sağ kurtulanlar hakkında işlem yapıldı. Bu katliamda kimin sorumluluğu varsa gereken cezayı almasını istiyoruz. Onlarca yıl geçse de adalet arayışımız devam edecek” diye konuştu. 

‘OĞLUMUN EŞYALARINI VERSİNLER’

Üzerinden üç yıl geçmesine rağmen oğlunun eşyalarını hala alamadığının altını çizen anne Aksu, “Oğlumun eşyalarını versinler, onları koklayıp teselli olayım. Kanlı da olsa oğlumun kokusunu almak istiyorum" dedi. Bir oğlunun da gizli tanık beyanlarıyla tutuklanarak 7 yıl ceza aldığını söyleyen Aksu, oğlunun tutuklanmasının acısına acı kattığını dile getirdi. (Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 11:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER