‘Şule’nin zanlıları kasten, tasarlayarak, canavarca hisle öldürmeden yargılanmalı’

ANKARA - Ankara’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra bir plazanın 20’nci katından atılarak öldürüldüğü belirtilen Şule Çet’in avukatı Umur Yıldırım, zanlıların “kasten ve tasarlayarak, canavarca hisle öldürme” suçlarından yargılanması gerektiğini belirtti.

‘Şule’nin zanlıları kasten, tasarlayarak, canavarca hisle öldürmeden yargılanmalı’

Ankara’nın Çankaya ilçesinde bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2’nci sınıf öğrencisi Şule Çet'in Adli Tıp Kurumu raporu sonrasında yeni bulgular ortaya çıkmıştı. Gelen raporda cinsel saldırıya uğrayan Çet’in 9 parmağının tırnak altında bir erkeğe ait dokular, DNA bulguları ve vücudunda boğuşma izleri de tespit edilmişti. Çet’in doku örnekleri ve DNA bulgularının ise Çağatay Aksu’ya ait olduğu belirlendi. Olay yeri incelemesinde Çet’in pencere etrafında, pervazda parmak izlerine rastlanmaz iken, bir gazoz kapağında, çalışma ofisi masasında ve sehpada parmak izi bulunamamıştı.

Çet’in avukatı Umur Yıldırım, şüpheli Aksu’nun olay sonrasında polisler tarafından hastaneye götürüldüğü ancak kolunda Çet’in tırnak izlerinin tespit edilemediğini hatırlattı.

‘BAŞLI BAŞINA BİR GARABET’

“Çağatay Aksu’un parmağı kırılmış bu dosyaya işlenmiş ancak Şule’nin kollarında bıraktığı izler görülmemiş” diyen Yıldırım, “ Muhtemelen uzun kollu bir kıyafet olduğu için doktor kollarını incelemediği için dosyaya işlenmemiş. Biz ofisin sahibi Ahmet Burak Y.’nin söylemlerinden öğrendik. Plaza’nın sahibi de olay sonrasında karakola gidiyor ve ifade veriyor. Orada  Burak Y., Çağatay Aksu’ya diyor ki ‘parmağın kırılmış da senin kollarındaki tırnak izleri nedir’ diye soruyor. O da ‘ben onu tutmaya çalışırken, ondan dolayı bunlar da oldu’ diyor ama maalesef bunlar rapora yansımamış. Bu kadar şüpheli bir olayda bu şekilde bazı bilgilerin sonradan açığa çıkması başlı başına bir garabet” dedi.

‘KASTEN ÖLDÜRMEDEN TUTUKLANMALIYDILAR’

Zanlı Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın iki kez gözaltına alındığını ve bırakıldığını anımsatan Yıldırım, olayın kamuoyuna yansıması sonrası tutuklandıklarını belirtti. Aksu ve Akand’ın sadece “nitelikli cinsel saldırı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamasından tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu kaydeden Yıldırım, “Her iki şüpheli de ‘kasten adam öldürmeden’ de tutuklanmalıydı” diye belirtti.

‘ŞULE’Yİ ÖNCE ÖLDÜRÜP, SONRA ATMIŞ OLABİLİRLER’ 

Çet’in ölümüne dair iki ihtimal olduğunu söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu: “Şule çok kuvvetli ihtimalle öldürüldükten sonra atıldı çünkü olay yeri incelemeden sonra pencerenin pervazında parmak izi bulunmuyor. Oradan Şule balıklama atlayamayacağına göre muhtemelen öldürüldükten sonra aşağı atıldı. Ya da ikinci ihtimal ise Şule’ye saldırı girişiminde bulundular, ret edince arbede yaşandı. Şule’yi aşağı attılar ve sonrasında pervazdaki tüm izleri sildiler. Bu iki ihtimal dışında başka bir şey yok.”

Zanlıların ifadelerinde “Şule kendini sarkıtmıştı biz onu  tutmaya çalıştık. Parmağım kırıldı, Şule kendini  sarkıtmıştı” söylemlerinin ihtimal dâhilinde bile olmadığını belirten Yıldırım, “Eğer ki böyle bir olay yaşandıysa pencerenin pervazında Şule’nin hatta Çağatay Aksu’nun dahi parmak izleri olması gerekiyordu” ifadesinde bulundu.

‘CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME SUÇUNDAN YARGILANMALILAR’ 

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda DNA incelemesinin yapıldığını aktaran Yıldırım, şunları söyledi: “Buradan gelecek rapor ve Siber Suçlardan bilgisayar ve telefonuyla ilgili raporlar geldikten sonra iddianame hazırlanacak. İddianamede ‘cebir şiddeti ile hürriyetinden alıkoyma, cinsel saldırı’ yer alacak ama asıl ‘kasten, tasarlayarak adam öldürme, canavarca hisle öldürmeden’ soruşturma başlatılması gerekiyor. Davanın takipçisi olacağız, deliller tamamlandıktan sonra kovuşturmayı bekleyeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Gazi Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı 2’nci sınıf öğrencisi Şule Çet, yanında çalıştığı Çağatay Aksu ile 28 Mayıs tarihinde Çankaya ilçesindeki bir plazanın 20’nci katındaki ofisindeyken gece saat 04.00’te düşerek öldüğü ileri sürülmüştü. Çet’in şüpheli ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor sonrası yeni bilgiler ortaya çıkmıştı.

Olay sonrası iki kez gözaltına alınan Çağatay Aksu ve Berk Akand serbest bırakılırken, Adli Tıp raporu sonrasında 14 Temmuz’da yeniden gözaltına alınarak, her iki şüpheli de Ankara 2. Sulh Ceza Hâkimliği’nce “Cinsel amaçlı cebir, tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli cinsel saldırı” suçlarından tutuklandı. Çet’in şüpheli ölümü HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş tarafından Meclis’e taşınmıştı.

MA / Berivan Altan

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 13:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER