S&P Global’dan yeni sistem yorumu: Türkiye’de bağımsızlık ortadan kalktı

ANKARA - S&P Global’dan analist Frank Gill, kurumların bağımsız çalışması gerektiğine vurgu yaparak, Türkiye’de bu durumun ortadan kaldığını söyledi.

S&P Global’dan yeni sistem yorumu: Türkiye’de bağımsızlık ortadan kalktı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global üst düzey analistlerinden Frank Gill, yeni kabine ve ekonomi yönetimini değerlendirdi. Reuters’e konuşan Gill, Türkiye’yi yakın izlediklerini söyleyen Gill, “Yeni bakanlık atamaları konusunda bir kanaate varmak için biraz erken, fakat Türkiye’de karar verme mekanizmasının giderek daha merkezi hale geldiği de açık” dedi.

“Kurumlar bağımsız olarak çalıştığında, siyasi olmayan bir düzeyde teknik kararlar alabilen güçlü bir kamu hizmetiniz olur” diyen Gill, bu durumun artık Türkiye için geçerli olmadığını savundu. 

703 no’lu KHK ile birlikte Merkez Bankası’nın bağımsızlığı rafa kalkmış, MB’nin hükümetle ilişkisi, Cumhurbaşkanı veya görevlendireceği bir bakan aracılığıyla da sağlanacak hali getirilmişti. 

Gill, “OHAL konusundaki politikanın, genel mali duruşun ne olacağını yakından izliyoruz. Kredi garantisi programı daha da genişletilecek mi? Bankaların fonlama kapasitesinin çok yorulduğunu hissediyoruz; bu durumda büyüme nereden gelecek?” değerlendirmesi yaptı.Ankara/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER