Somalı ailelere polis müdahalesi: Otobüse binin gidin yoksa sizi süpürürüz

ANKARA - HSK önünde bir araya gelmek isteyen Somalı ailelere ve dava avukatlarına polis müdahale etti. Bir polis amiri ailelere, “Otobüse binin gidin yoksa sizi süpürürüz” demesi dikkat çekti. Aileler, tepkilerini "Adalet bu davada göçük altında kaldı" sözleriyle dile getirdi.

Somalı ailelere polis müdahalesi: Otobüse binin gidin yoksa sizi süpürürüz

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine dair açılan davada verilen kararı proteste etmek isteyen Somalı aileler, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) önünde toplanmak istedi. 

Otobüsle HSK’ye yakın bir yere gelen aileler, ellerinde kaybettikleri işçilerin fotoğrafları ve isimleri olan bir pankart açarak, ellerinde bir kavanoza koydukları mezarlardan getirdikleri toprak ve kömür taşıyarak yürüyüşe geçmek istedi. Ancak polis, valilik izni olmadığı gerekçesiyle açıklama yapmaya izin vermedi. Bunun üzerine arbede yaşanırken, polis Somalı ailelere ve avukatları engelledi. Ardından biber gazıyla kitleye müdahale edildi. Polis bu sırada gazetecilere de müdahale etti. 

'GİDİN YOKSA SİZİ SÜPÜRÜRÜZ'

Aileler bekleyişini sürdürürken, bir polis amirinin “Otobüse binin gidin yoksa sizi süpürürüz” dediği duyuldu. 

Açıklamaya destek olmak için gelenlerin polis tarafından alandan uzaklaştırılması ardından temsili olarak bir grup ailenin HSK önünde açıklama yapmasına izin verildi. Aileler adına Soma’da yaşamını yitirin Uğur Çolak’ın babası İsmail Çolak konuştu. 

‘ADALET GÖÇÜK ALTINDA KALDI’

“Ülkede adaletin kimler için var olduğu 11 Temmuz gününde bir kez daha görmüş olduk” diyen Çolak, “Kamu görevlilerinin, enerji ve çalışma bakanlığının hiç yargılanmadığı davada patronlara ödül niteliğinde cezalar kesilmiş oldu. Adalet bu davada göçük altında kaldı” diye konuştu.

Amaçlarının HSK’den adalet talep etmek olmadığını söyleyen Çolak, “Adaleti yerin altından kömürü çıkarır gibi yeryüzüne bizlerin çıkaracağını haykırmaktır. Biz bitti demeden bu dava bitmeyecek. Emeğin ve adaletin ülkesine kurana kadar devam edeceğiz. Hepimizin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.

Daha sonra milletvekilleri ve bir grup Somalı aile, HSK yetkilileriyle görüşme yapmak için içeri girdi. Görüşme sonrası açıklama yapılması bekleniyor.(MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER