Somalı aileler HSK Başkanı ile görüşecek

ANKARA - Somalı aileler, HSK Başkanı Mehmet Yılmaz ile görüşecek. Görüşmenin detaylarına ilişkin konuşan CHP'li Özgür Özel, "HSK'nın eliyle yapılan siyasi müdahaleleri, konunun diğer sorumlularının yargılanmadığı çarpık düzeni eleştirmek ve son sözlerini söyleme iradesini hayata geçirmiş olacaklar" dedi.

Somalı aileler HSK Başkanı ile görüşecek

Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine dair açılan davada verilen kararı Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) önünde protesto etmek isteyen Somalı aileler, aralarında CHP ve HDP milletvekillerinin de olduğu heyetle birlikte HSK Başkanı ile görüşme gerçekleştirdi.

Ailelerin HSK Başkanı ile görüşmeleri hala devam ederken, ailelerle birlikte HSK'ye giden CHP Milletvekili Özgür Özel ile HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, görüşmeye dönük açıklama yaptı.

'AÇIKLAMAYA BİZİM GAYRETİMİZ SONUCU İZİN VERDİLER'

CHP'li vekil Özgür Özel, ailelerin Soma davasına ilişkin verilen kararı protesto etmek için HSK önüne geldiklerini ve kendilerinin de ailelere eşlik ettiklerini belirterek, "301 kez müebbet hapis beklenen kişilerin 15’er yıl hapis alıp, yattıkları sürede de düşünülecek olursa bir kaç yıl içinde açık cezaevine, oradan denetimli serbestliğe geçebilecekleri ve ailelerin evlatları için adalet beklentilerinin havada kaldığı bir süreç yaşanmıştı. Buna itiraz olarak madenciler pek çok eylemi ve ses duyurma yöntemini tartışıyorlar ancak iki anne iki baba 'Biz bu hakimleri değiştiren o HSK'ya gideceğiz o HSK'ya evlatlarımızın mezarından aldığımız toprağı ve uğrunda öldükleri kömürü götüreceğiz' dediler. Ancak önce avukatları ve onlara destek verenler engellendi. Sadece milletvekilleri ile birlikte açıklama yapmalarına izin verildi. O da biz milletvekillerin gayretleri ve uzun süren ikna çabaları sonunda mümkün oldu" diye konuştu.

AİLELER HSK BAŞKANI İLE GÖRÜŞECEK

Özel, ailelerin HSK başkanı ile görüşme talebinin önce “toplantı var” denilerek reddedildiğini ancak sonra ailelerin görüşmedeki kararlılığı sonucu kabul edildiğini belirtti. Özel, "Biz HSK Başkanının özel kalemine gittik. Orada durumu anlattık. Anneler eğer HSK Başkanı kendileri ile görüşmezse orada süresiz oturma eylemi yapacaklarını söylediler. Zaten başlamışlardı danışmada oturma eylemine. Bunun üzerine özel kalem sayın başkanla görüştü. İki anne iki baba, başkanın makamına alındılar. Toplantının bitmesine müteakip olarak HSK Başkanı sayın Mehmet Yılmaz ile aileler görüşecekler" dedi.

'HSK ELİYLE YAPILAN SİYASİ MÜDAHALEYİ ANLATACAKLAR'

Ailelerin yapacakları görüşmeye dair Özel şunları söyledi: "Aileler kararlılıklarının gereğini Soma'da söyledikleri sözün gereğini ve 301 maden şehidinin tüm aileleri adına çıktıkları bu yürüyüşün gereğini tamamlamış olacaklar. Elbette HSK Başkanı ile konuşunca sorunlar çözülmeyecek ama hiç değilse sorunun nereden kaynaklandığını yargıya HSK'nın eliyle yapılan siyasi müdahaleleri, konunun diğer sorumlularının yargılanmadığı çarpık düzeni eleştirmek ve son sözlerini söyleme iradesini hayata geçirmiş olacaklar."

'DAVA DAHA BİTMEDİ İSTİNAFI, TEMYİZİ VAR'

Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy ise şöyle konuştu: "Özellikle bu yargılamada birincisi kamu görevlilerini yargılanmamış olması aileler açısından ciddi bir tepki. İkincisi yargılama sürerken gerçekten dosyaya hakim oldukları inandıkları yargıcın HSK eliyle görevden alınması başka bir hakimle değiştirilmesi bu yargılamadan adil bir sonucun çıkmayacağı konusunda zaten ailelerde bir yargı oluşturmuştu. Ve o yüzden karardan hemen sonra HSK'ya gelinen bir yürüyüş kararı aldı ailelerimiz ve ailelerin adalet yürüyüşü bugün burada da bitmeyecek. Bunun istinafı ve temyizi var. Adaleti gerçekleştirene kadar sonuna kadar bu davamızın peşindeyiz diyor aileler."

(Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 15:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER