Şırnak'ta 100’ü aşkın ölüme tek bir soruşturma dosyası

ŞIRNAK – Şırnak yasağında hayatını kaybeden 100’ü aşkın kişinin ölümüne ilişkin başlatılan soruşturmaların tek dosyada ele alındığı öğrenildi. Avukat Newroz Uysal söz konusu durumdan dolayı kimin nasıl hayatını kaybettiğinin belirlenmediğini ve cenaze görüntülerinin isimlere göre ayrıştırılmadığını aktardı.

Şırnak'ta 100’ü aşkın ölüme tek bir soruşturma dosyası

Şırnak merkezde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 8 ay boyunca devam eden “sokağa çıkma yasağı” sırasında meydana gelen çatışmalar esnasında yaşanan ölümlere ilişkin başlatılan soruşturmaların tek dosyada ele alındığı öğrenildi. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve hiçbir ilerlemenin olmadığı soruşturma dosyasında, yaşamını yitiren 100’ü aşkın kişinin isminin yer aldığı belirtildi.

‘KİMİN NASIL HAYATINI KAYBETTİĞİ NETLEŞMEDİ’

Konu hakkında bilgi veren Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) avukatlarından Newroz Uysal, söz konusu durumdan dolayı kimin nasıl hayatını kaybettiğini ve kaç cenazenin halen ailelere verilmediğinin netleşmediğini aktardı. Hayatını kaybeden kişilerin dosyalarının tek bir soruşturma dosyası olarak yürütüldüğünü ifade eden Uysal,  hayatını kaybedenlerin dosyalarının birleştirilmesinin birçok sorunu beraberinde getireceğini ve ölümlerin ayrı ayrı soruşturmalar şeklinde olması gerektiğine dikkat çekti.

DOSYALARIN AYRIŞTIRILMASI İÇİN YAPILAN BAŞVURUYA DÖNÜŞ YAPILMADI

Uysal, yasağın sona ermesinin ardından bazı ailelerden alınan vekaletler doğrultusunda almak istedikleri dosya fotokopilerinin kendilerine verilmediğini kaydetti. Hayatını kaybedenlerin dosyalarının ayrıştırılması için başvuruda bulunduklarını ancak halen kendilerine bir dönüş yapılmadığını söyleyen Uysal, “Dosyanın tek bir savcı tarafından yürütülemeyeceğini, cenazelerin karıştırılma ihtimali olduğunu, yazışmaların doğru yürütülemeyeceği için başvuruda bulunduk. Şuan dosyaya bakan savcı 7’inci savcı. Şuana adar sağlıklı bir soruşturma yürütülmedi” dedi.

‘DOSYADAKİ CENAZE GÖRÜNTÜLERİ İSİMLERE GÖRE AYRILMAMIŞ’

Yasak sırasında yaşamını yitiren birçok kişinin halen cenazelerinin ailelerine verilmediğini ve aileler tarafından verilen kan örneklerinin bekletildiğini hatırlatan Uysal, şunları söyledi: “Ailelerin cenazelerinin görüntülerini görme talepleri de kabul edilmedi. Çünkü görüntüler, dosyada yer alan kişilerin isimlerine göre ayrılmamış. En son 2 ay önce Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilen bir müfettişin uyarısından sonra savcılık, 60 klasörlük dosyayı Şırnak Emniyet Müdürlüğüne gönderip, dosyanın ayrıştırılarak yeniden geri gönderilmesini talep etmiş.”

 “Vicdani bir işin yürütülmediğini görüyoruz” diyen Uysal, yasağın üzerinden geçen zaman dilimine işaret ederek, “Ayrılma işlevinin müfettişin uyarısının ardından gerçekleşmesi bile, soruşturmalardaki ciddiyeti ve hukuku sonuca erişmenin ne şekilde ele alındığını bize gösteriyor” dedi.(Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER