Sebahat Tuncel ve Selma Irmak süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyor

GÜNCEL - DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak yarından itibaren İmralı tecridinin kaldırılması talebi ile açlık grevine gireceklerini duyurdu.

Sebahat Tuncel ve Selma Irmak süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyor

Tutuklu bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile tutuklu bulunan bir diğer siyasetçi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Selma Irmak, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebi ile süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Tuncel ve Irmak, 68 gündür tecride karşı süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven'in eylemine destek vermek amacıyla açlık grevi direnişine dahil olduklarını belirtti. 

Tuncel ve Irmak bugün yaptıkları aile görüşünün ardından görüşçüleri aracılığıyla kamuoyuna yapacakları eylemi duyurdu. Kandıra Cezaevi önünde okunan açıklamaları şöyle:

"Leyla Güven arkadaşımızın başlattığı süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi 67. Gününde ve bütün cezaevlerinde yeni katılımlarla direniş büyüyerek devam ediyor. Leyla Güven'in talebi bireysel değil, toplumsal bir taleptir. Milyonlarca Kürt'ün ve demokrasi, barış ve özgürlük isteyen milyonların talebidir. Sayın Öcalan'ın kardeşi ile yapmış olduğu yarım saatlik görüşme önemlidir. Ancak bu tecrit ve izolasyon politikasının son bulduğu anlamına gelmemektedir. Mutlak tecrit ve izolasyon politikasının son bulması için bizler de 15 Ocak'tan itibaren süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlıyoruz.

Mutlak tecrit son bulana kadar eylemselliğimizin devamı konusundaki kararlılığımızı belirtmek istiyoruz.

Tüm demokrasi güçlerini açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin karşılanması için dayanışmaya ve mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER