Sebahat Tuncel: Tüm kadınları dayanışmaya davet ediyoruz

GÜNCEL – ÖHP, ÇHD ve DİH üyesi avukatlar Kandıra Cezaevi’nde açlık grevinde olan tutukluları ziyaret etti. Avukatlar aracılığıyla mesaj gönderen DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, "Tüm kadınları ve halklarımızı direnişçilerle dayanışmaya davet ediyoruz" dedi.

Sebahat Tuncel: Tüm kadınları dayanışmaya davet ediyoruz

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD),  Demokrasi için Hukukçular (DİH) üyesi avukatlar, Kandıra Cezaevi'nde açlık grevinde olan tutukluları ziyaret etti. Ziyaret sonrası avukatlar, cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

‘AÇLIK GREVLERİ KRİTİK EŞİKTE’

Avukatlar adına açıklamayı yapan ÖHP üyesi avukat Veysi Eski, Kandıra Cezaevinde bulunan 15 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki dönem milletvekili Selma Irmak başta olmak üzere diğer tutukları ziyaret ettiklerini söyledi. 

Demokratik Toplum Kongresi(DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in başlatmış olduğu açlık grevinin dayanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden Eski, “Leyla Güven’in ve diğer tutukluların grevi artık tehlikeli boyutlara gelmiştir. Bugün cezaevinde birçok tutsakta kusma, baş dönmesi gibi belirtiler gözlemledik” dedi.

‘BİRAN ÖNCE TALEPLER KARŞILANMALI’

Açlık grevindeki müvekkilleriyle yapmış oldukları görüşmelerde Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmadan grevlerini bitirmeyeceklerini ifade ettiklerini belirten Eski, “Bizler yaşama hakkını savunan hukuk kurumları olarak biran önce bu soruna bir çözüm bulunması gerektiğini söylüyoruz. Aksi taktirde kamuoyunun kaldıramayacağı sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kamuoyunu ve hükümeti duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bir an önce İmralı tecridinin kaldırılması aile ve avukatlarıyla görüşlerinin sağlanması gerekmektedir. Tutsakların talebi tamamen Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarını uygulamasına yönelik bir taleptir. Fazla bir talep söz konusu değildir. Sayın Öcalan’da bir hükümlüdür ve tutsakların talepleri karşılanabilir taleplerdir. Bu taleplerin karşılanması durumunda birçok kişinin yaşamını kurtarılmış olur” diye belirtti. 

‘ÇÖZÜM İÇİN ADIM ATILMALIDIR’

Ardından söz alan DİH üyesi avukat Yıldız İmrek de, bugünün 8 Mart olması nedeniyle cezaevindeki kadın siyasetçilerin durumuna dikkat çekmek istediklerini belirterek, “Siyasette kadın temsili, kadın eşitlik ve özgürlük taleplerinin taşıyıcısı durumundaki kadınlar, seçim hukuku da çiğnenerek tutuklandı. Sadece demokratik, yasal, barışçıl siyasi faaliyetleri nedeniyle yargılanıyorlar. Belediye yönetimlerindeki kadınların yerinde kayyumlar olması kabul edilemez. Yerel seçimler arifesinde kadın aday sayısının epeyce eksildiği bir süreçte bu durum ayrıca önemlidir. Öte yandan cezaevlerinde hukuksuz, gayrı insani infaz rejimi yürütülüyor. Tecrit yaygın bir uygulama, Öcalan üzerinde de, mevcut yasalara aykırı özel bir tecrit uygulanıyor. Leyla Güven, Sebahat Tuncel, Selma Irmak ve diğer tutuklular yaşam hakkı açısından da kritik bir seviyeye gelen açlık grevleri ile tecridin sona erdirilmesini talep ediyorlar. Barış ve demokratik iklimin tesisi, yaşam hakkına saygı ilkesi çerçevesinde çözüm için adım atılmalıdır” diye konuştu.

TUNCEL: DİRENİŞİMİZ BAŞARIYA ULAŞACAK

Avukatlar aracılığıyla tüm seçilmiş kadınlar adına cezaevinden mesaj gönderen DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığını ileterek, şunları dile getirdi: “Bugün sevgili Leyla Güven açlık grevinin 121'inci, Selma ve benim 53' üncü günümüz. Cezaevlerinde binlerce insanın demokrasi, barış, özgürlük, eşitlik için yeni bir yol açmak için başlatmış olduğu bu direnişin başarıya ulaşacağına inanıyoruz. Tüm kadınları, halklarımızı direnişçilerle dayanışmaya davet ediyoruz." 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER