SAMER araştırma: Güneydoğu'da AKP düşüyor, İnce yükseliyor

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Yüksel Genç, AKP'ye oy vermiş seçmenlerin bu seçimde kaçış eğiliminde olduğunu söyledi.

SAMER araştırma: Güneydoğu'da AKP düşüyor, İnce yükseliyor

Diyarbakır merkezli Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) Koordinatörü Yüksel Genç, AKP'nin cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde bölgede nasıl bir karşılık bulacağına dair yaptıkları araştırmaların sonuçlarını paylaştı. 

"AKP'NİN İNANDIRICILIK SORUNU VAR"

Evrensel'den Serpil İlgün'ün sorularını yanıtlayan Genç, Diyarbakırlıların uzun bir zamandır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne dediği ile ilgilenmediğini belirterek, "Dikkat edersiniz Diyarbakırlıların ilgi gösterdiği, “Ne söyleyecek?” diye kulak kesildiği bir miting de değildi. Erdoğan, “Kürt sorununu çözeceğim” deseydi de çok etkisi olmayacaktı çünkü inandırıcılık ve güven eşiğini çok düşürmüş durumdalar. AKP Hükümeti ve Erdoğan açısından, izlediği politikalar ve kurduğu ittifak gereği de tek seçenek Kürt sorununun varlığını inkar etmek ve şiddet, güvenlik politikalarıyla işi terör olarak sunmaya çalışmak. Bunun ötesinde bir şey söyleme olasılığı kalmadı. “Kürt sorununu çözdüm” ifadesi, kinayeli, mizahi yorumlara konu oldu. Doğrusu, inkarın bu kadar açık ifade edilmesi insanlarda artık öfke de uyandırmıyor. Müstehzi bir gülümseme yaratıyor" ifadelerini kullandı.

"İNCE'YE OY VERME EĞİLİMİNDE ARTIŞ VAR"

Genç, HDP'nin oy oranlarında birkaç puan yükseliş tespit ettiklerini söyleyerek şunları kaydetti:

İkincisi, eğer cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalırsa ki neredeyse seçmenlerin yarısı böyle olacağını düşünüyor, çok büyük bir kısmı ikinci turda yeniden Demirtaş’a oy vermek istiyor. Şunu da belirtelim, seçmen Demirtaş kalır mı kalmaz mı tartışmasına da izin vermiyor önemli oranda, ama olaki kalmazsa, ikinci turda İnce’nin kendilerine dönük daha pozitif bir yönelim içinde olduğunu ifade eden seçmende İnce’ye oy verme eğilimi artış gösteriyor."

"İKİ VEKİL ÇIKARACAĞI YERDE 1 VEKİL ÇIKARILOR"

Yüksel Genç, AKP'nin Diyarbakır'dan ancak bir milletvekili çıkaracağını belirterek Muş, Bitliş ve Bingöl'de de AKP'nin oyarında düşüş olduğunu şu sözlerle anlattı: 

"Aldığı oyda yüzde 3-4’lük bir azalma var geçmiş seçime göre. Bu açıdan 7 Haziran’a benziyor. Bu da belirttiğim gibi AKP’nin kimi bölgelerde vekil çıkarmasının ciddi anlamda zayıfladığını gösteriyor. AKP’nin örneğin üç vekil çıkardığı yerde, iki vekil çıkaracağını, bir vekil çıkardığı yerde artık çıkaramayacağını ölçüyoruz.

Örneğin Diyarbakır’da bir vekil çıkarma olasılığının ancak mümkün olduğunu, bunun bile tartışmalı olduğunu söylemek gerek. SP ile İYİ Parti’nin kimi yerlerde AKP’den oy koparacağı, hatta kimi yerlerde AKP’nin alacağı milletvekilini SP ya da İYİ Parti’nin alma olasılığının yükseldiğini söylemek gerekiyor. Örneğin Bingöl’de aynı riskle karşı karşıya. Erzurum, Bitlis, Muş ve Van’da yine öyle. Bu illerde Kasım ayında çıkarmış olduğu vekil sayısını çıkaramayacağı görülüyor."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER