Sakarya Baro Başkanı: Hukukun üstün olduğu ülkede faili meçhul cinayet olamaz

DİYARBAKIR - Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması talebiyle sürdürülen eyleme katılan Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, "Hukukun üstün olduğu bir ülkede faili meçhul bir cinayet olamaz" diyerek, cinayetle ilgili bugüne kadar tek şüphelinin dahi bulunmamasına tepki gösterdi.

Sakarya Baro Başkanı: Hukukun üstün olduğu ülkede faili meçhul cinayet olamaz

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015'te Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yaptığı sırada öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'nin faillerinin bulunmamasını protesto etmek, soruşturma dosyasının hızlı ve etkili yürütülmesi talebiyle yaptıkları eylemin 127'nci haftasında yine eylemdeydi. Diyarbakır Adliyesi önünde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat cübbeleriyle katılırken, Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan, baro yönetim kurulu üyeleri, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun da destek verdi. 

Eylemde üzerinde Elçi'nin fotoğrafının bulunduğu Kürtçe ve Türkçe "Seni unutmayacağız" yazılı pankart açıldı. 

Eylemde ilk olarak konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, Sakarya Barosu'nun eylemlerine destek ve güç vermek, Tahir Elçi'nin faillerini ve katillerini sormak için burada olduğunu ifade etti. 

'HUKUK DEVLETİNDE FAİLİ BULUNMAYAN CİNAYET OLAMAZ'

Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan ise yaptığı konuşmasında Elçi'nin katledildiği günün üzerinden 127 hafta geçmesine rağmen soruşturma dosyasında bir şüpheli aradıklarını söyledi.

Kazan, "Tahir Elçi'nin seslendiği bu Anadolu'nun kadim topraklarında; adaleti, huzuru ve hukuk inşa etmek, yeniden getirmek için Tahir Elçi'nin katillerini arıyoruz. Çünkü hukuk devletinin ve adaletin hakim olduğu bir ülkede faili bulunamayan bir cinayet olamaz. Eğer bir cinayetin faili bulunamıyor ise o cinayet herkesin bildiği kişilerce işlenmiş meşhur bir cinayettir. Tıpkı Uğur Mumcuları katledenler gibi, tıpkı Abdi İpekçileri katledenler gibi, tıpkı Sabahattin Alileri, tıpkı Hrant Dink gibi aydınları ve yazarları yok edenler gibi. Bugün yine bir değerimiz olan Tahir Elçi ağabeyimizi kaybettik" dedi. 

'KATLEDENLERİ BULAMAZSAK ADALETİ TESİS EDEMEYİZ'

Elçi'nin hak mücadelesi tarihinde adalet, hukuk, barış, ülkenin ve çocukların geleceği için kendisini ortaya koyduğunun altını çizen Kazan, "Ancak her adalet isteyenin karşılaştığı hazin sonlardan biriyle karşılaştı. Evet bugün katilleri arıyoruz, katilleri bıraktık bir şüpheli arıyoruz. Tahir Elçi'yi güpegündüz sokak ortasında vuranlar kim? Nasıl olur da bir şüpheli dahi bulunamaz dosyada. Bu cinayetin işlediğine dair en ufak bir emare bulunamamış mı? Evet 127. haftada bugün yine bunu soruyoruz. Çünkü biz bu ülkenin geleceğine inanıyoruz. Çünkü biz bu ülkede barışı ve adaleti tesis etmek istiyoruz. Ama hayalimiz Tahir Elçi'yi katledenlerin, şüphelilerin tespit edilmesiyle, adaletin önüne çıkarılmasıyla inşa edilecektir. Bir baro başkanını katledenleri bulamıyorsak adaleti, barışı, huzuru tesis edemeyiz. Bizce faili meçhul hiç bir cinayet yoktur. Hiç olmamıştır. Dolayısıyla biz Tahir Elçi'yi kim ya da kimler, hangi alçaklar katlettiyse, ülkenin barışına, adaletine ve huzuruna kim dinamit koyduysa bunların adalet karşısında, halkın önünde hesap vermesini istiyoruz. Bitmeyecek, bu arayış bitmeyecektir" diye ifade etti. 

Açıklama 5 dakikalık oturma eylemi ardından sona erdi.Diyarbakır/MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER