Panzerle öldürülen Yıldırım kardeşlerin davası: Adil davranılsın

Silopi’de evlerine giren panzer ile ezilerek öldürülen Yıldırım kardeşlerin ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması yarın görülecek. Yargılamanın uzaması ile olayı tekrar tekrar yaşadıklarını belirten baba Mesut Yıldırım, adalet talep etti.

Panzerle öldürülen Yıldırım kardeşlerin davası: Adil davranılsın

HABER MERKEZİ- Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Mayıs 2017 tarihinde uykudaki Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında açılan davanın ikinci duruşması yarın (11 Ocak) görülecek. “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılması istenilen ilk duruşmada tahliye edilen polis ve onu görevlendiren amir hakkında açılan davanın duruşması, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

'YARGILAMA UZADIKÇA OLAYI TEKRAR TEKRAR YAŞIYORUZ'

Olayın yaşandığı ilk günden bugüne kadar acısı hiç dinmeyen Yıldırım ailesi, dava için duyarlılık çağrısında bulunarak sorumluların cezalandırılmasını talep etti. Baba Mesut Yıldırım, tek isteklerinin bir an önce mahkemenin adalet ve hukuk çerçevesinde sonuçlanması olduğunu ifade etti. Yargılama süreci uzadıkça ailenin psikolojik olarak daha fazla yıprandığını dile getiren baba Yıldırım, “Yargılamanın devam edeceğini bilmek ve bir diğer mahkeme tarihini beklemek elimizi kolumuzu bağlıyor. En kötüsü de o olayı tekrar tekrar yaşıyoruz” dedi.

'BİZLERİ ACIMIZLA BAŞ BAŞA BIRAKIN'

Adaletli bir karar vermenin aksi karar vermekten daha kolay olduğunu belirten baba Yıldırım, şu çağrıda bulundu: “Mahkemeden tek isteğim en kısa zamanda adil bir sonuca varmalarıdır. Bizleri acılarımızla baş başa bıraksınlar artık. Ateş düştüğü yeri yakar. Biz yanmaya devam edelim. Adaletli davranmalarını istiyoruz.” 

OLAYIN GEÇMİŞİ

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Mayıs gecesi MHP İlçe binasını korumak ile görevli 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka zırhlı aracı kullanan polisler, evlerine girdiği Muhammed (7) ve Furkan Yıldırım (6) kardeşlerin ezilerek ölümüne neden olmuştu. Olaydan sonra panzer sürücüsü Polis Memuru Ömer Yeğit gözaltına alınıp tutuklanarak Şırnak Cezaevi’ne gönderilmişti. Olaya ilişkin Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Cizre 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş, kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile ceza istenmişti. 

BİLİRKİŞİ: İDARE VE ARAÇ SÜRÜCÜSÜ EŞİT DERECEDE KUSURLU

Hazırlanan iddianamede Trafik Bilirkişi tarafından hazırlanan raporda ise, zırhlı araç sürücüsü Yeğit’in, “Motorlu araç sürücü sertifikasının” bulunmadığı, bu nedenle sürücünün araç ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması sonucunda olayın meydana geldiği vurgusuna yer verilmişti. İddianamede, şüpheli polis Maden’in, zırhlı personel taşıyıcı eğitim ve kursu bulunmayan Yeğit’i görevlendirmek suretiyle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçunu işlediği belirtilmişti.  

İLK DURUŞMADA TAHLİYE VERİLMİŞTİ 

2 polis hakkında açılan davanın ilk duruşması 17 Ekim 2016 tarihinde görülmüş ve tutuklu olan araç sürücüsü polis tahliye edilmişti. Duruşmada savunma yapan araç sürücüsü, ehliyetinin olmamasına rağmen daha önce farklı yerlerde görevlendirildiğini belirterek, olaydan kendisini görevlendiren emniyet müdür ve yetkilileri sorumlu tutmuştu.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER