Özgür Gündem davasında tahliye yok

İSTANBUL- KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasında mahkeme heyeti, gazetenin İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Özgür Gündem davasında tahliye yok

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ile dilbilimci-yazar Necmiye Alpay'ın aralarında bulunduğu 9 gazetecinin yargılandığı davanın 10'uncu duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Necmiye Alpay, gazetenin Eş Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, Yazı işleri Müdürü İnan Kızılkaya duruşmada hazır bulunurken, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı da SEGBİS ile katıldı. Çok sayıda kişinin izlediği duruşmada, dosyadaki dijital materyallerin inceleme raporlarının geldiği belirtildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ

Duruşmada ilk söz alan Eren Keskin, yargılamanın Türkiye'nin altına imza attığı uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu, yazmadığı bir yazıdan kaynaklı yargılandığını ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini dile getirdi. 

Gazetenin avukatı Özcan Kılıç, dijital materyalleri inceledikten sonra beyanda bulunacaklarını söyledi. 

Avukat Erdal Doğan da, yeni materyallerin yeni bir delil olarak nitelendirilmemesi gerektiğini dile getirdi. Doğan, dijital materyallerin iadesini istedi.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 17 OCAK'TA

Savcı, Kemal Sancılı'nın kuvvetli suç şüphesi gösteren delillerin varlığı ve kaçma şüphesinin varlığını göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamına, Eren Keskin hakkındaki yurt dışı yasağının ise kalkmasını talep etti. Mahkeme heyeti ise, Kemal Sancılı'nın tutukluluk halinin devamına, Eren Keskin hakkındaki yurt dışı yasağının kaldırılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma, 17 Ocak 2019 tarihine ertelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER