Önce Fi-Yapı şimdi TMSF: 9 yıldır evlerine girmeyi bekliyorlar

İSTANBUL - Ev alma hayali ile ellerinde avuçlarında bulunan parayı 2009 yılında Fi-Side projesine yatıran 3 bin 200 aile 9 yıldır evlerine girmeyi bekliyor. Yaşadıkları mağduriyet karşısında 17 gündür inşaat önünde eylemde olan aileler, “Şehrin ortasında dolandırıldık” dedi.

Önce Fi-Yapı şimdi TMSF: 9 yıldır evlerine girmeyi bekliyorlar

Yıllarca ev alma hayali olan 3 bin 200 aile, 2009 yılında Esenyurt’ta Fi- Yapı Grubu tarafından başlatılan Fi-Side Projesi’ne dahil oldu. 2013’te tamamlanıp teslim edilmesi beklenen evler hala sahiplerine verilmiyor. Dönemin Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun da projeye garantör olduğunu belirten aileler, inşaatın 15 Temmuz 2016’ya kadar çeşitli gerekçeler ile durdurulduğunu ifade etti. 15 Temmuz darbe girişimin ardından 27 Eylül 2016’da ise Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu (TMSF), Fi-Yapı Grubu’na kayyum atadı. 

Kayyumun atanması ile birlikte Fi-Side Projesi de TMSF’nin eline geçti. 21 Haziran 2018’de projeye dair açıklama yapan TMSF, Dumankaya ve Fi Yapı mağdurlarının konutlarını teslim etmek için Alman firması Drees&Sommer liderliğindeki konsorsiyumla anlaşma sağlandığını belirterek, daireleri teslim etmeye başlayacaklarını söyledi. 

TMSF’nin yaptığı açıklamanın ardından 6 ay geçmesine rağmen çivi bile çakılmadığını belirten Fi- Side mağdurları, 17 gündür binaların önünde çadır kurarak eylemde.

‘ALIRKEN BANA MI SORDUNUZ?’

Evlerin 2013’te teslim edilmesi gerektiği bilgisini veren Fi-Side mağdurlarından Özkan Parlaktaş, “Dönemin Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, Fi-Side projesine garantör oldu. Referans verdi. Güvendik ve dairelerimizi maket üzerinden satın aldık. Ödemelerimizi yaptık. İnşaat çalışmaları kaçak kat gerekçe gösterilerek durdurulmuştu. Asansör kazası oldu. 4 işçi yaşamını yitirdi. Bu işçilerden sonra da çalışmalar durduruldu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ise inşaat tamamen durduruldu. Bize 6 ay önce Fi Yapı’ya ait bir adanın Almanlara satıldığını oradan gelen paranın TMSF’ye aktarılıp TMSF’nin yarım kalan tüm projeleri tamamlayacağını söylediler. 6 aydır tek bir çivi çakılmadı. Bizden bu paraları alan firma nerede? TMSF Başkanı nerede? TMSF’yi arıyoruz topu başka bir yere atıyor. Dedikleri yeri arıyoruz. ‘Bana mı sordunuz alırken?’ diyorlar. Tek bir muhatap bulamıyoruz. Artık sabrımız kalmadı” diye konuştu. Kiracılığın çok zor olduğunu söyleyen Özkan, ev sahibi olma hayaliyle aracını sattığını üzerine ise kredi çektiğini belirterek, 110 bin TL ödeme yaptığını aktardı.

‘HAYALET ŞEHİR OLDU’

Fi- Side mağdurlarından Murat Özer de, 2010 yılında 90 bin TL ödeyerek projeye dahil olduğunu belirtti. Özer, “Ev sahibi olmak için arabamı sattım. Tazminatım vardı. Hepsini eve yatırdım. 2013’te teslim edeceklerini söylediler. Kaç yıl geçti. Hala evlerimiz tamamlanmadı. Kendi evlerinde bu durumdan dolayı kriz yaşayanlar, inşaatta çalışırken ölenler oldu. Burayı hayalet şehre çevirdiler. Kimse çıkıp bir açıklama yapmıyor. İnşaatın sahibi Fikret İnal FETÖ’den cezaevine girdi. Göstermelik iki ay yattı, çıktı. Hala ticaret hayatına devam ediyor. Madem burası TMSF’nin eline geçti. Bu mağduriyeti gidersinler. En azından bir yol göstersinler” diyerek tepki gösterdi.

‘OLMAYAN EVİMİZİN VERGİSİNİ ÖDÜYORUZ’

Mağdurlarından bir diğeri olan Nilgün Ruhioğlulları da, evlerinin tapusunu aldıklarını ve bu nedenle hala kendilerine teslim edilmeyen evin vergilerini ödediklerini söyledi. Ruhioğulları şöyle devam etti; "Olmayan evimizin vergisini ödüyoruz. Kayyum atayan da atanan da yok. 10 yıl içinde buraya binalar yapıldı. Herkes ev sahibi oldu. 2009 yılında bu projeye girdiğimizde buralarda bir tane ev yoktu. Bizim günahımız neydi ki? Biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Hiç kimse niçin sesini çıkarmıyor? 17 gündür geceli gündüzlü buradayız. Arkadaşımız küçük çocuğuyla çadırda yatıp kalkıyor. Hepimiz işimizi bırakıp buraya geliyoruz.  Sesimizi duysunlar.” 

‘ŞEHRİN ORTASINDA DOLANDIRILDIK’

“Şehrin ortasında kocaman bir projede dolandırıldık” diyen Ülkü Emecan ise, her şeyden feragat ederek bu projeye girdiklerini söyledi. 2010 yılında istenilen meblanın üçte birini peşin olarak ödediğini kaydeden Emecan, “Kalan kısmını teslimatta verecektim. ‘Kaynak lazım’ diye istenince 2012’de de kalan parayı ödedim. Tapu masraflarıyla birlikte 170 bin TL verdim. Üzerinden 6 buçuk sene geçti. 2102’de teslim edilmezse kira ödenecekti. O da yok. Sürekli oyalamayla bu zamana kadar geldik” ifadelerini kullandı.

17 gündür yaptıkları eylemi işaret eden Emecan, kimseden herhangi bir cevap alamadıklarını dile getirdi. Emecan, seslerini duyurup, mağduriyetlerinin giderilene kadar direnişe devam edeceklerini söyledi.

MA / Melike Ceyhan

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 00:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER