OHAL düzenlemesi Meclis’e sunuldu

ANKARA – OHAL sonrası için hazırlanan 26 maddelik düzenlemeyle ilgili teklif Meclis Başkanlığı'na sunuldu.

OHAL düzenlemesi Meclis’e sunuldu

HABER MERKEZİ-18 Temmuz'da sona erecek OHAL sonrasıyla ilgili yeni düzenleme Meclis Başkanlığı'na gönderildi. 26 maddeden oluşan teklifte, OHAL uygulaması yerine geçecek düzenlemeler bulunuyor. AKP'nin kanun teklifine göre valilerle ilgili düzenleme var. Valiler, belli yerlerde kişilerin dolaşmalarını kısıtlayabilecek.

VALİLERE OLAĞANÜSTÜ YETKİLER

Teklifin ilk maddesine göre 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’ndaki değişiklikle “Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hallerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, ağaçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir ve ruhsatlı da olsa her çeşit silah ve merminin taşınması ve naklini yasaklayabilir” düzenlemesi getirildi.

 GÖZALTI SÜRESİNE DÜZENLEME

OHAL sonrası uzatılan gözaltı süresine de yeni düzenlemeyi öngören teklifte TMK kapsamındaki gözaltılarla bakımında “gözaltı süresi, yakalama yerine en yakın hâkim veya mahkemeye gönderilmesi için zorunlu süre hariç, yakalama anından itibaren kırk sekiz saati, toplu olarak işlenen suçlarda dört günü geçemez” düzenlemesi ön görüldü. 

Teklife göre bu gözaltı süresi savcı kararıyla iki kez daha uzatılabilecek.

TUTUKLULUĞA İTİRAZ

Tutukluluğa dair itiraz sürelerine dair düzenlemelere ilişkin ise tahliye taleplerinin en geç otuzar günlük sürelerle tutukluluğun incelenmesi ile birlikte dosya üzerinden karara bağlanmasının yanı sıra tutukluluğun incelenmesi en geç, otuzar günlük sürelerle dosya üzerinden, doksanar günlük sürelerle kişi veya müdafi dinlenilmek suretiyle resen yapılması da öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER