'Mınbiç'te Türk askeri olmayacak'

ABD delegasyonu ile görüşen Mınbiç Askeri Konseyi Başkanı Ebu Adil, Türkiye askerlerinin kente girmeyeceğini söyledi.

'Mınbiç'te Türk askeri olmayacak'

ABD ile Türkiye arasında MInbiç’in kontrolü için yol haritasında anlaşıldığı duyurulsa da, içerik konusunda belirsizlik sürüyor. Ankara’dan yapılan Türkiye askerlerinin ABD askerleri ile birlikte kentte devriye gezeceğine yönelik açıklamalara yalanlama geldi.

Assocated Press haber ajansının haberine göre Mınbiç Askeri Konseyi'nin başkanı Muhammed Ebu Adil, aralarında IŞİD'le mücadele koalisyonunun komutanı James Jarrard ve diplomat William Roebuck'in de bulunduğu ABD'li heyetle bir araya geldi. Görüşme sonunda konuşan Ebu Adil, Türkiyeli ve Amerikalı yetkililer arasında yol haritasının detaylarını halen tartışıldığını belirtti.

Adil, görüşmelerde Türkiyeli askerlerin Mınbiç ile halen Türkiye kontrolünde olan bölgede devriye gezeceği ve kent merkezine girmemesinin öne çıktığını belirtti. Mınbiçli komutan, “devriye sadece ön hatlarda olacak ise bizce sorun yok ama kent içi olmaz” şeklinde konuştu. Ebu Adil ayrıca ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın, Mınbiç askeri Konseyi’nde herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını, değişikliklerin yerel sivil yönetimde olabileceğini belirtti.

Benzer bir açıklama da üst düzey Kürt yetkili İlham Ahmed’den geldi. Ahmed, Türkiyeli askerlerin ve Suriye içerisinde türkiye’nin desteklediği grupların Mınbiç’e girmemeleri konusunda ABD’li delegasyonun kendilerine güvence verdiğini söyledi.

Mınbiç’teki görüşme konusunda Amerikalı yetkililerden ise resmi bir açıklama gelmedi. Bununla birlikte görüşmelere yakından takip eden Amerikalı kaynaklar, Türkiye askerlerinin Mınbiç’te düzenli olarak konuşlandırılmayacağını tahmin ettiklerini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER