Mansur Yavaş hakkında iddianame

GÜNCEL-AKP Sözcüsü Çelik'in Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş’a yönelik ‘sahte senetle icra takibi’ iddiasının ardından iddianame düzenlendi.

Mansur Yavaş hakkında iddianame

'Millet ittifakı'nca desteklenen, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mansur Yavaş hakkında AKP Sözcüsü Ömer Çelik, yaptığı basın açıklamasında ‘sahte senetle icra takibi’ olduğu iddiasında bulunmuştu. 

Bir iş insanının Mansur Yavaş’ın sahte bir senedinin 2015’te icra takibine koyarak kendisinden 600 bin dolar tahsil etmeye çalıştığını iddia ettiğini söyleyen çelik, 2015’ten bu zamana kadar Mansur Yavaş ile iş insanı arasında karşılıklı iddialar ilgili  28 ayrı soruşturma, dava ve icra takiplerinin devam ettiğini açıklamıştı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in suçlamalarının ardından, 600 bin dolarlık senedin tahsili için ihtilafa düştüğü iş insanı Necmettin Kesgin'in şikayeti üzerine, Mansur Yavaş hakkında 'görevi kötüye kullanma' ve 'kişilerin huzur ve sükununu bozmak' suçlarından iddianame düzenlendi.

İddianame, Ankara Batı 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. Mahkeme heyetinin, 10 gün içinde Yavaş'ın yazılı savunmasını alacağı ve dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndereceği öğrenildi.

Mansur Yavaş ve Necmettin Kesgin arasındaki ihtilafın, SAMAŞ adlı şirket tarafından pazarlama işinden doğan alacaklar nedeniyle Kayseri Şeker’e dava açılmasıyla başladığı iddia ediliyor.

MANSUR YAVAŞ, YARIN AÇIKLAMA YAPACAĞINI DUYURDU

İddialara ve iddianameye ilişkin sosyal medya hesabından 'Hak yerini bulacak' etiketiyle açıklama yapan Mansur Yavaş, AKP Sözcüsü Çelik'in iddialarının ardından hazırlanan iddianameye, "Demokrasi hayatımızın en alçak ve en ahlâksız saldırısıyla karşı karşıyayız. Sn. Ömer Çelik’in merakını yarın basın toplantısıyla gidereceğim. Bir seçim kaybetme telaşının insanları siyaseten ne kadar küçülttüğünü bütün kamuoyu yarın öğrenecek.

İddialara karşı CHP'den ilk açıklama, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak'tan ve Grup Başkanvekili Özgür Özel'den geldi.

Öztrak Mansur Yavaş hakkında iddianame hazırlanması ile ilgili olarak "Bu FETÖ taktikleridir, bize sökmez" dedi:

"Mansur Yavaş’ın kendisiyle ilgili iddiaları yarın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayımız açık seçik çıkıp kendisi cevaplayacaktır. O zaman göreceksiniz ne haldeler. Ben açıkça şunu söyleyeyim; kaç zamandır bunu yapıyorlar, yandaş medya eliyle önce çamur atıyorlar sonra da suç istinat etmeye çalışıyorlar. Bu FETÖ taktikleridir bize sökmez.

'ANKARA ELDEN GİTMİŞ ÖMER ÇELİK MANSUR YAVAŞ'I KONUŞUYOR'

Mansur Yavaş ile ilgili iddiaların tamamının siyaset ve karalama amaçlı olduğunu öne söyleyen Özel, "Yavaş ile ilgili Ömer Çelik'in iddia ettiği her şey yıllardır varsa, Çelik, AK Parti yıllardır susuyorsa bugün konuşma günü değildir" dedi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in bugünkü basın toplantısından, "Ankara'nın gittiğinin" anlaşıldığını belirten Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ankara elden gitmiş, Ömer Çelik Mansur Yavaş'ı konuşuyor. Geçmiş olsun Ömer Bey. O anketleri, sahayı biz de görüyoruz. 2016'da bir şey olmuş, bununla ilgili kanunen suç yokmuş, yıl olmuş 2019, Yavaş anketlerde farkı atmış, senin gazete manşet atmış. CHP, senin gazetenin, senin siyasetine hizmet eden, yarı provokatif, yarı şişirme, tamamı kandırma, seçime endeksli işine inanmaz. Bizim orada şöyle derler; ahali bunları bu vakitten sonra yemez gari. Bu işler olmadan 1 yıl önce bunları konuşursan ahali seni dinler, adaylığı konuşulmuş, aday olmuş, anketlerde adam fırlamış; 'Biz Mansur Yavaş ile ilgili bir şey biliyoruz...' Marko Paşa'ya anlatacaksın Ömerciğim. Bu vakitten sonra ahali bunu yemez. Yavaş ile ilgili bugün seçim sathı mahalline gelindiğinde, ortaya atılan iddiaların tamamının siyaset maksatlı, karalama amaçlı, yerel seçim sürecini etkilemeye yönelik bir çaba olduğu ortalama zeka sahibi her birimizin ortak çıkarımıdır. Yavaş ile ilgili Çelik'in iddia ettiği her şey yıllardır varsa, Çelik, AK Parti yıllardır susuyorsa bugün konuşma günü değildir. Çelik istiyor diye, bir gazete haber yapıyor diye Türkiye'nin, Ankara'nın dönüp bunu konuşacak hali yok. Yavaş iktidara gelecek. Ondan sonra CHP olarak net yaklaşımımız var; bugüne kadar dile getirilmeyip, bugün siyasi saiklerle ele alınan her şey adayımızın nezdinde teflon tavaya atılan bir şey gibidir. Tutmaz, yapışmaz, dökülür. Seçimden, adaylıktan, hatta adaylık konuşulurken yok, son 20 gün ankette fark çift rakamlı sayılara çıkmış, 'kırmızı alarm çamur atmam lazım.' Yemezler."

İŞ İNSANI KESGİN’E ‘SAHTECİLİK’TEN CEZA

Edinilen bilgiye göre, Mansur Yavaş’ın, kendisine sahte senet verip, şantaj yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunması üzerine Necmettin Kesgin hakkında, Ankara 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Yargılama sonucu sanık Kesgin, ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 4 yıl, ‘şantaj’ suçundan 1 yıl 3 ay 6 gün, ‘özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçundan 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 6 yıl 6 ay 6 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bunun üzerine Kesgin, karara itiraz etti. Dosyanın Bölge Adliye Mahkemesi’nde incelemesi sürüyor.

Dava sürecinde Necmettin Kesgin, 6 Kasım 2017’de, avukatı Özgür Ilgaz aracılığıyla Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne Mansur Yavaş’la ilgili şikayet dilekçesi verdi. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nce de inceleme sonucu Yavaş hakkında soruşturma izni verildi. Dosya, suçun işlendiği yere en yakın ağır ceza mahkemesi bulunan Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Savcılık, Mansur Yavaş hakkında, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ suçlarından iddianame düzenledi.

İddianamede Mansur Yavaş’ın, 600 bin dolar bedelli senedin tahsili amacıyla şikayetçi hakkında Ankara 29’uncu İcra Müdürlüğü’nde başlattığı takip bulunduğu halde aynı alacağa ilişkin teminat olarak verilen ve bedelsiz kaldığını bildiği aynı senedin tahsili amacıyla müşteki hakkında Ankara 8’inci İcra Müdürlüğü’nde yeniden takip başlatmak suretiyle ‘mükerrer tahsilat’ yapmaya çalışarak, görevini kötüye kullandığı iddia edildi.

MESAJLAR İDDİANAMEDE

İddianamede ayrıca Mansur Yavaş’ın, Necmettin Kesgin’in cep telefonuna farklı zamanlarda gönderdiği ‘İş büyüyor’, ‘Vakit yok anlasana, cumartesi pazar bu iş sonuçlanmalı’, ‘Pazartesi çok geç olabilir, hala ödemiyorsun borcunu, bu iş çok uzadı, bu hafta bitmesi gerekiyor’, ‘Gün ver, cevap vermezsen kodese hazırlık yap, sahtekar kafan mı basmıyor’, ‘Duyduğuma göre seni bu hafta öpeceklermiş, öyle duydum çok sevindim’, ‘Ben icraya veriyorum, bugün, git oraya yatır borcunu, gözüme de gözükme, belanı da başkasından bul’, ‘Harç parası yetişmedi, yarına kaldı. Üstüne vekalet ücreti binecek, faiz vs. yarın öderim dersen mesaj yaz, yazmazsan ödemiyorum demektir. Sonuçlarına katlanacaksın’, ‘Annen ne diyecek eve haciz gelince, ya nişanlının yüzüne nasıl bakacaksın’, ‘Hayatın kayıyor sahtekar’ mesajlarına da yer verildi.

MANSUR YAVAŞ, 10 GÜN İÇİNDE SAVUNMA YAPACAK

İddianame, Mansur Yavaş’ın ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘kişilerin huzur ve sükununu bozma’ suçlarından 3 yıl 9 aya kadar hapis cezasıyla yargılanabilmesi için son soruşturma izninin verilmesi amacıyla Ankara Batı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, iddianameyi kabul ederek, Yavaş hakkında kovuşturma iznini verdi. Yasalara göre, Yavaş, 10 gün içinde mahkemeye yazılı savunmasını gönderecek. Mahkeme, savunmayı aldıktan sonra dosyayı Ankara Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderecek ve dava açılacak.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 21:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER