Lisa Çalan Ameliyat Masasındaki ‘Irkçı’ Diyaloğu Paylaştı: Sizinkilere Söyle 5 Bin Lira Bağışlasınlar

IŞİD saldırısında 2 bacağını kaybeden Lisa Çalan, hastanede engelli tuvaleti olmadığı için bacağının zarar görmesi üzerine ameliyata alındı. Çalan ameliyat masasındaki diyaloğu paylaştı: “Paramız yok, sizinkilere söyle de 5 bin lira versinler klozetin kenarına tutacaklar yapalım.”

Lisa Çalan Ameliyat Masasındaki ‘Irkçı’ Diyaloğu Paylaştı: Sizinkilere Söyle 5 Bin Lira Bağışlasınlar

7 Haziran 2015 seçimleri öncesi Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda 5 Haziran günü IŞİD tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıda iki bacağını kaybeden sinemacı Lisa Çalan’ın tedavisi sürüyor. Çalan, instagram hesabından tedavi olduğu Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’nden bacağındaki proteze ait bir fotoğraf paylaşarak, görevlilerin kendisine ve engellilere yönelik tutumunu yazdı.

‘HASTANEMİZİN PARASI YOK’ 

10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle protezin parçaladığı bacağının fotoğrafı ile paylaşım yapan Çalan’ın yazısı şöyle: “Dün, İbn-i Sina Hastanesi Ortopedi Bölümü’nde tekerlekli sandalye tuvalete girmediği için bacaklarım bu hale geldi. Bu tür şeyleri paylaşmak istemesem de Engelliler Haftası’nda böyle bir şey yaşamak paylaşma zorunluluğu hissettirdi. Üstelik ameliyat masasındaki diyalog da bir o kadar tuhaftı.

X: Protezleri nasıl aldınız?

Ben: Kampanyalar sayesinde sinemacılar ve Kürt dernekleri aracılığıyla.

X: Peki bacaklarını nasıl kestin?

Ben: Tuvalete giderken sandalye ile girmediğim için bacak etim sıkıştı ve yırtıldı. Koca hastanede engellilere uygun bir tuvalet yok, ne üzücü.

X: Hastanemizin parası yok. Sizinkilere söyle de bize de bağışlasın. 

Ben: Size engelliler ile ilgili bir engelden bahsediyorum. Bu durumun sizi bizi mi var?

X: Hastanenin parası yok, sizinkiler 5 bin lira versinler de klozetin kenarına tutacaklar yapalım.”

Çalan son olarak, bu diyaloğa şu yorumu yaptı: “Şimdi neye üzülmeli; engellilerin ısrarlı engellerine mi? Türkiye’de engelli olmaya mı, yoksa hastanenin ameliyat masasına yatırılan ırkçı söylemlere mi?” (MA )

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER