Kürt kadınlarının kültürel mirası: Kras fistan,Van, Hakkari ve Şırnak'ta bu kültüre sahip çıkılıyor.

Kürt kadınları, ulusal kıyafetleri olan kras fistan kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Günlük hayatta da hemen hemen her kadının halen giydiği kras fistana ilgi oldukça yoğun.

Kürt kadınlarının kültürel mirası: Kras fistan,Van, Hakkari ve Şırnak'ta bu kültüre sahip çıkılıyor.

HABER MERKEZİ-Kürt kadınları, ulusal kıyafetleri olan kras fistan kültürünü yaşatmaya devam ediyor. Günlük hayatta da hemen hemen her kadının halen giydiği kras fistana ilgi oldukça yoğun.   

Kürdistan coğrafyasının en eski tarihi kültürel miraslarından biri kadınların giydiği kras fistanlar. Van, Hakkari ve Şırnak'ta yaşayan kadınlar günlük hayatta ve özel günlerde kras fistan giyerek bu kültürel mirasa sahip çıkıyor. Hakkari'de kadınların giydiği rengarenk kras fistanların kumaşları Güney Kürdistan'dan özel olarak getiriliyor. Her yaş grubundan kadının tercihi olan kras fistanlar, üzerine nakşedilen desenlerle son halini alıyor. Kadınların bin bir emekle diktiği kras fistanlar özellikle bahar aylarında çok büyük talep görüyor.

'Kadınlarımız kras fistan giyerek kültürü yaşatıyor'

Yıllardır kras fistan diken Seyran Erçin, Kürtlerin köklü bir kültüre sahip olduğunu belirterek, Kürt kadınları için kras fistanın hayatın rengi anlamı taşıdığını söylüyor. Seyran, "Tarihten bu yana annelerimiz kras fistanları ile kendilerini süslemişlerdir. Kürdistan'da özellikle Hakkari'de kras fistan kadınlar için çok önem ve anlam arz ediyor. Şırnak ve Cizir kras fistanlarına göre Hakkari'nin çok farklı. Şırnak kras fistanları tek parçadan yapılıyor ama bizimki iki parçadan yapılıyor. Kürt kültürü şehirlere göre de farklılık gösteriyor. Bizim anneler de rahat olsun diye kras fistan giyiyor. Yaz kış demeden annelerimiz kras fistan giyiyor. Her halk kendi kültürü ile tanınıyor. Bizim kadınlarımız da kültürlerine sahip çıkmak için kras fistan giyerek kültürlerini yaşatıyor" şeklinde konuşuyor. 

'Kültürümüzün yok olmasına izin vermeyeceğiz'

Kras fistanlarının bir çok modelini diktiklerini söyleyen Seyran, Mersin ve İstanbul gibi kentlerden de sipariş aldıklarını belirtiyor. Kürt kültürüne kadınların öncülük ettiğini dile getiren Seyran, "Biz kadınlar kültürümüz ve tarihimizi çok sahipleniyoruz. Hakkari'de kadınlar düğünlerde kras fistan giyerek erkekler de şal u şepik giyiyor. Diğer elbiseleri giydiğimizde kendimize yabancılaşıyoruz. Kültürümüzün hiçbir şekilde yok olmasını istemiyoruz. Kültürümüzün yok olmasına izin vermeyeceğiz. Kültür ne kadar korunup yaşatılırsa bir halk da o kadar yaşar" diye belirtiyor.      

'Her kadının dolabında kras fistanı var'

Kadınlardan Raife Öztunç da Hakkari'de düğünlere büyük özen gösterildiğini ifade ederek, düğünlerde de taziyelerde de kadınların kras fistan giydiklerini sözlerine ekledi. Raife, "Kras fistan giydiğimizde kendimizi çok rahat ve güzel hissediyoruz. Her kadına da çok yakışıyor. Kültürümüzü bu güne kadar yaşattık. Daha da sahip çıkmamız gerekiyor. Hakkari'de her kadının dolabında istisnasız bir kras fistan bulunuyor. Bizler elimizden geldikçe bu kültürümüzün yok olmaması için çabalayacağız ve kras fistanlarımızı giymeye devam edeceğiz" diyor.  

Zeynep Turgut jin haber ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER