Koçerler Bagok Dağı eteklerini mesken eyledi

Şırnak, Hakkari ve Van üçgeninde bulunan Feraşîn Yaylası’ndan dönen Mardinli koçerler, kış ayını Bagok Dağı eteklerinde bulunan mağaralarda geçiriyor.

Koçerler Bagok Dağı eteklerini mesken eyledi

HABER MERKEZİ- Yaz aylarında Şırnak, Hakkari ve Van üçgeninde bulunan Feraşîn Yaylası’na giden Mardinli Koçerler, kış aylarında ise Bagok Dağı eteklerinde bulunan mağaralarda yaşıyor. OHAL  uyguladığı yayla yasaklarına  rağmen yaylaya çıkan Koçerler kış ayında Bagok’a geri dönüyor.  Hayvanlarını da alarak bahara yeniden hazırlık yapmak için Bagok Dağı’nda bulunan mağaralara gelen koçerler, şikeftlerin içini temizleyerek bütün kış hayvanları ile birlikte burada kalıyor. 

Girmeli köyüne bağlı Marine Mezrası’nda bulunan dağ eteklerindeki mağaraları kendilerine mesken edinen koçerler, yazları serin kışları da sıcak olan mağaraları her sene kullanıyor. Mağaraların içini yaşam alanına dönüştüren koçerler, mağaranın içerisinde ekmek pişirmek için ayrıca tandırlarda kurmuş.

Yazın serin kışında sıcak oluyor

Her kış yayladan sonra geldikleri mağaraları önce temizlediklerini daha sonra yerleştiklerini dile getiren Sabahat Baykal, “Bu ayların sonunda yaylaya çıkmak için hazırlık yapıyoruz. Yaylaya çıkmak için de kışın hayvanlarımıza iyi bakmamız gerekiyor. O yüzden yayladan indikten sonra gebe olanların doğum yapması için onları buralar getiriyoruz. Mağaraların içi yazın çok serin kışın ise çok sıcak oluyor. O yüzden hayvanlarımız da biz de bu süreçte hastalanmıyoruz. Burada kışı geçirdikten sonra hazırlığımızı yapıyor yeniden yaylaya çıkıyoruz” diyor.

‘Mağaralarda bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz’

Hem hayvanları hem kendileri hem de diğer ihtiyaçları için onlarca geniş mağaranın bulunduğunu söyleyen Sabahat, “Bu mağaralar çok uzun zamandan beri var. İnsanlar eskiden burada yaşarmış ama daha sonra köy kurup evlere geçmişler. Kimini ev yaptık kimini ahır bazı mağaralarda tandırımız bile var. Bagok’un nimetlerinden böyle faydalanıyoruz. Kışın burası çok soğuk olmadığı için hayvanları da otlatmaya çıkarabiliyoruz. O yüzden burası bizim için çok bulunmaz bir şans. Dağlar hep bizleri kucakladı ve bizde onları herşeye rağmen terk etmemekte kararlıyız” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2018, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER