Kaynak davasında ATK raporuna rağmen tutuklama çıkmadı

İSTANBUL - Sakarya'nın Karasu ilçe adliyesinde ifadesi alınmadan önce kaçtığı ve “Çatışmaya girdi” iddiasıyla Mazlum Kaynak'ı öldüren polis Nüfer Y.'ın yargılandığı davanın duruşmasında, ATK raporuna rağmen tutuklama çıkmadı.

Kaynak davasında ATK raporuna rağmen tutuklama çıkmadı

İstanbul'da hırsızlık şüphesi ile gözaltına alındıktan sonra 14 Ağustos 2015 tarihinde götürüldüğü Sakarya'nın Karasu ilçesinde adliyeden kaçtığı iddiasıyla öldürülen Mazlum Kaynak'ın zanlısı polis  Nüfer Y.'ın yargılandığı davanın 9'uncu duruşması Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık polis   Nüfer Y. hazır bulunurken, Kaynak ailesi ile Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar Banu Güveren, Narin Yılmaz ve Ömer Çakırgöz duruşmaya katıldı. 

İSTENEN İNCELEMELER GELDİ

Mazlum Kaynak'ın ATK'ye gönderilen elbiselerinin incelenmesi raporu ve Ulusal Kriminal Büro’ya gönderilen Karasu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne ait olay anını gören kameraların görüntüleri dosyaya eklendi. Ulusal Kriminal Büro'dan gelen yazıda diskin çalışmadığı ve istenen incelemenin gerçekleştirilemediği yer aldı. ATK'den gelen raporda ise Mazlum Kaynak’ın arkadan ve kısa mesafeden vurulduğu ortaya çıktı. 

'HATALI TESPİTE DAYALI SAVUNMA YAPTILAR'

Duruşmada ilk olarak söz alan Kaynak'ın babası Mustafa Kaynak, yargılamanın 4 yıldır devam ettiğini ve sanık polis   Nüfer Y.'ın tutuklanması gerektiğini dile getirdi. 

Ardından söz alana Avukat Ömer Çakırgöz, ATK'den gelen raporun savunmalarını desteklediğini ifade ederek, "Bu durum sanık ile maktul arasında 7 santimetre kadar mesafe olduğuna, karşı taraftan ateş ettiğine dair savunmasını çürütmüştür. Çünkü bu savunma henüz otopsi raporunun düzenlenmediği bir dönemde ölü muayene tutanağı baz alınarak geliştirilmiş bir savunmadır. Ölü muayene tutanağında sehven merminin giriş yeri ön taraf olarak belirtildiği için bu hatalı tespite dayalı olarak savunma yapılmıştır" diye konuştu. Çakırgöz, Kaynak'ın elinde silah olduğu yönündeki iddialara ilişkinde, "Nasıl silah üzerinden maktule ait parmak izi çıkmamıştır" dedi. Kaynak'ın diz ve dirseklerinde, bileklerinde sıyrıkların olduğunu dile getiren Çakırköz, "Önce yakalanıp, sonra yaralanıp, daha sonra ateşli silahla kasıtlı olduğunu göstermektedir" diye belirtti. 

'DELİLLERE ETKİ EDİLDİ'

Avukat Banu Güveren de, ATK raporuna atıfta bulunarak, sanık polis   Nüfer Y.'ın tutuklanması gerektiğini dile getirdi. ATK raporuna göre, polis  Nüfer Y.'ın kasten ateş ettiğini ve halen görevde olduğunu belirten Güveren, "Delillere etki etme imkanına sahiptir. Her nasılsa olay günü kamera sisteminin bozulması, telsiz sisteminin değişmesi de delillere etki edildiğini göstermektedir" dedi. 

Güveren, hakkında savcılık tarafından takipsizlik kararı verilen olay yerindeki polislerin "yalan yere tanıklıktan" ve "ihmal suretiyle ölümden" haklarında mahkemenin suç duyurusunda bulunmasını istedi.  Avukat Narin Yılmaz da sanık polis  Nüfer Y.'ın "meşru savunma" savunmasının her iki ATK raporun ile boşa çıktığını söyledi. 

ATK'YE RAĞMEN KENDİNİ SAVUNDU

Avukatlar ardından söz alan sanık polis   Nüfer Y., ATK raporunu kabul etmediğini dile getirerek, "Ben maktule 6 metreden fazla yaklaşmadım. Ben yere doğru iki kez ateş ettikten sonra maktul gözümden kayboldu. Daha sonra yanına da gitmedim. Bu sebeple ATK raporunu kabul etmiyorum" dedi. 

MAHKEME KAYNAK'I ÖLDÜRMENİN HAKLILIĞININ PEŞİNDE!

Savunmalar ardından mahkeme heyeti verdiği kararında avukatların, sanık polis   Nüfer Y.'ın tutuklanması, adli tıp uzmanı dinleme taleplerini reddetti. Mahkeme, dosyanın ATK'ye gönderilerek İstanbul Polis Kriminal Laboratuvarı’nın 30 Eylül 2015 tarihli 2015/12659 sayılı raporunda tespiti yapılan 6-004485 seri nolu 9 milimetre çaplı, ses tabancasının niteliği dikkate alınarak, İstanbul Polis Kriminal Laboratuvarı’nın 24 Ağustos 2015 tarihli 2015/15241 sayılı raporunda maktulün sol el, dış sağ el iç ve dış sağ el dış svap numuneleri üzerinde atış artığı atış artığı bulunduğu tespit edilmiş olduğundan birinci sırada bahsedilen raporda tespiti yapılan ses tabancası ile ateş edilmesi halinde ikinci sırada zikredilen rapordaki şekilde artış artığı oluşup, oluşmayacağının rapor edilmesini istedi. Duruşma, 18 Aralık gününe bırakıldı. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER