Karara rağmen Erdoğan’ın posterleri indirilmedi

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da aydınlatma direklerine asılan Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleri Bağlar İlçe Seçim Kurulu’nun aldığı karara rağmen indirilmedi. HDP, kararı yerine getirmeyen kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Karara rağmen Erdoğan’ın posterleri indirilmedi

Diyarbakır’da AKP Genel Başkanı ve Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın kentin Çevre Yolu, Urfa Bulvarı ve Elazığ Caddesi’ndeki aydınlatma direklerine asılı bulunan posterlerinin indirilmesi için HDP’nin yaptığı başvuruyu değerlendiren Bağlar İlçe Seçim Kurulu, durumu “yasaya aykırı” bularak posterlerin indirilmesine karar verdi. Ancak alınan kararın üzerinden günler geçmesine rağmen kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Valiliği tarafından astırılan Erdoğan posterleri yerlerinden indirilmedi. 

Büyükşehir Belediyesi ve Valiliğin, posterleri indirmek için harekete geçmemesi üzerine HDP Diyarbakır İl Örgütü, posterleri kaldırmayan kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunma hazırlığında.

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Çamçı, Bağlar İlçe Seçim Kurulu’nun posterlerin kaldırılması yönündeki kararını anımsatarak, posterlerin yasa gereği indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ERDOĞAN POSTERLERİNE DOKUNMAYA KORKUYORLAR’

Posterlerin indirilmesinin “Kanuna karşı direnme” ve “Kanunu gereğini yerine getirmeme” suçunu teşkil ettiğini ifade eden Çamçı, “Herkes Erdoğan’ın posterlerine dokunmaya korkuyor. Karar kim tarafından yerine getirilecek merakla bekliyoruz. Günler geçmesine rağmen halen bir girişimde bulunulmadı. Erdoğan posterleri indirilmedi” diye konuştu.

Kararı yerine getirmeyen kurumlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Çamçı, “O posterler mutlaka indirilmeli ve indireceğiz” dedi.

İYİ PARTİ: ADİL BİR SEÇİM OLMAYACAK

Sandık güvenliğine ilişkin kaygılarının olduğunu dile getiren İYİ Parti Diyarbakır İl Başkanı Vecih Ensarioğlu ise, "Sağlıklı bir seçim olacağına inancım yok. Devletin imkanlarıyla yürütülen bir seçim var. Adil bir seçim olmayacak" dedi.  

‘HALKI İNCİTİYORLAR’

Kent merkezinde Erdoğan'ın posterlerinin asılmasına tepki gösteren Ensarioğlu, "Çok talihsiz durum. Bunu yaparak, halkı incitiyorlar. Türkiye'de sadece bir Cumhurbaşkanı adayı varmış gibi bir algı yaratılıyor. Bu algı, Diyarbakır'da daha yoğun oluşturulmaya çalışılıyor. Erdoğan üzerinden bir propaganda yapılıyor. Cumhurbaşkanı adayları Türkiye'yi, milletvekilleri de seçildikleri yerlerdeki insanları temsil edecek" diye konuştu. 

Ensarioğlu,  Erdoğan posterlerinin caddelerden indirilmesi için YSK İl Müdürü nezdinde girişimlerde bulunacaklarını da kaydetti. 

SEÇİM KURULUNUN KARARI

HDP’nin yaptığı başvuru üzerine Bağlar İlçe Seçim Kurulu, 298 Sayılı Yasa’nın 60 ve 61’inci maddeleri ile YSK’nin 26 Mayıs 2018 tarih ve 331 Sayılı kararına yer vererek, “Bağlar İlçe Seçim Kurulumuzun 4 Haziran 2018 tarih ve 2018/116 sayılı kararına aykırı olarak Diyarbakır Hava Alanından Diyarbakır Adliyesine giden yolun, Bağlar İlçe Seçim Bölgesi sınırlarında kalan kısmının orta refüjlerinde yer alan aydınlatma direklerine asılan cumhurbaşkanı adaylarından Recep Tayip Erdoğan’ın posterlerinin kaldırılmasına…” şeklinde karar vermişti.(Diyarbakır/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER