İntihar haberini yapan Gazeteci Demir ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı

KOCAELİ - Oğluna okul kıyafeti alamadığı için intihar eden İsmail Devrim’in haberini yapmaktan gözaltına alınan gazeteci Ergün Demir, çıkarıldığı adliyede, “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı. Mahkeme, dosyala gizlilik kararı getirdi.

İntihar haberini yapan Gazeteci Demir ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı

Oğluna pantolon alamadığı için intihar eden İsmail Devrim'in haberini yapan gazeteci Ergün Demir ve Devrim'in eşiyle konuşurken yayında bulunan mahalle muhtarı Halil Taş gözaltına alındı. Taş serbest bırakılırken, Demir 'adli kontrol' talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Türkiye’nin günlerdir konuştuğu intihar haberini yapan Astakoshaber sitesinin Yayın Yönetmeni Ergün Demir bugün gözaltına alınarak Körfez İlçe Jandarma Karakolu'na götürüldü. Telefonla ulaştığımız Demir, 'savcılığın intihar haberiyle ilgili soruşturması' kapsamında gözaltına alındığını söyledi.

'HAKİM ADLİ KONTROL ŞARTINI REDDETTİ'

Akşam saatlerinde nöbetçi mahkemeye sevk edilen gazeteci Ergun Demir, serbest bırakıldı. maheme heyeti kararını savcının istediği adli kontrol şartını da reddederek verdi.  

Türkiye, oğluna pantolon alamayan İsmail Devrim'in hayatına son verdiğini Ergün Demir'in haberinden öğrenmişti. İntihar özellikle sosyal medyada büyük bir infiale neden olmuş, bunun üzerine resmi mercilerden üst üste 'Devrim'in ekonomik sorunları yoktu, intiharı psikolojik' açıklamaları gelmişti.

Demir açıklamaların ardından dün sitede “İsmail Devrim haberini nasıl yaptım?” başlıklı bir yazı yazmış “Haberin gerçek öyküsü sadece bundan ibarettir. Kimse öküz altında buzağı aramasın. Haber hiçbir kurum veya kişiyi incitmek, suçlamak, karalamak adına yapılmamıştır. Yapılan polemikler, haberi yapan kişi olarak benim dışımda gelişen şeylerdir. Tekrar söylüyorum, ben sadece işimin, mesleğimin gereğini yaptım. Bu konuyla ilgili söyleyecek başka da sözüm yoktur!” ifadelerine yer vermişti. 

TÜRKİYE GAZETECİLER SENDİKASI'NDAN KINAMA

Türkiye Gazeteciler Sendikası, sosyal medya hesabından Ergün Demir'in gözaltına alınmasına tepki gösterdi. TGS mesajında şu ifadelere yer verdi: 

İntihar eden işçi 'in haberini yapan Gazeteci Ergün Demir gözaltına alındı.Yoksulluğu engelleyin habercileri değil!  

"İZİNSİZ SES KAYDI ALMAK VE YAYINLAMAKLA SUÇLANIYOR"

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabından gözaltındaki Ergün Demir'in savcılığa sevkedildiğini yazdı. Yarkadaş'ın mesajı şöyle; 
 

Barış Yarkadaş@barisyarkadas

Gözaltındaki gazeteci Ergün Demir ile görüştüm. İfadesinin alındığı ve savcılığa sevkinin yapıldığını söyledi. Demir'e 'Hafize Devrim ile yaptığı görüşmeyi izin almadan kaydettiği ve yayınladığı suçlaması' yöneltilmiş. Demir, 'Kaydı izin alarak yaptım; iki kişi şahittir' dedi.

MUHTAR DA GÖZALTINA ALINDI

Gazeteci Ergün Demir'in ardından İsmail Devrim'in ikamet ettiği mahallenin muhtarı Halil Taş da gözaltına alındı. İfadesine başvurulduktan sonra serbest bırakılan Taş, "Benim tek suçum fakir bir aileye yardım etmekti" dedi. 

GAZETECİ DEMİR'E 'ADLİ KONTROL' TALEBİ

Gazeteci Ergün Demir 'adli kontrol' talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

TÜRKİYE DEMİR'İN HABERİNDEN ÖĞRENMİŞTİ

Kocaeli’nin Körfez ilçesine bağlı Yukarı Hereke mahallesinde yaşayan İsmail Devrim (45), Hereke Nuh Çimento Meslek Lisesi birinci sınıf öğrencisi oğlunun pantolon nedeniyle okula alınmadığını duyunca eşine “Ben size ve çocuklarıma bakamıyorsam, çocuğuma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki” demişti. Devrim iki gün sonra hayatına son vermişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER