‘Her okula bir avukat’ projesinin ikinci toplantısı Diyarbakır’da

ANKARA - Ankara Barosu ve Sensiz Olmaz Hareketi tarafından başlatılan, “Her okula bir avukat” projesi kapsamında yapılan toplantının ikincisi Diyarbakır’da gerçekleştirilecek.

‘Her okula bir avukat’ projesinin ikinci toplantısı Diyarbakır’da

Ankara Barosu’nun 24 Haziran seçimlerinde sandık güvenliğini sağlayabilmek için Sensiz Olmaz Hareketi ile birlikte başlattığı ve diğer baroları da davet ettiği, “Her okula bir avukat “ projesi, “Her ilde her okula bir avukat” hedefiyle start aldı. Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran, yaptığı yazılı açıklamayla dün gerçekleştirdikleri toplantının detaylarını paylaştı. 

'50 BİN AVUKAT GÖREVLENDİRECEĞİZ’

Türkiye’nin baskın seçim kararıyla daha önce benzeri yaşanmamış yeni bir seçim sürecine girildiğini belirten Canduran, OHAL koşulları altında ve Seçim Kanunu'ndaki son değişikliklerle 24 Haziran'da yapılacak seçimlerde, vatandaşların, seçim süreçlerine olan güvenlerini kaybettiğinin altını çizdi.

Canduran, “Vatandaşların seçme haklarını özgürce kullanmak konusunda haklı endişeleri olduğunu görüyoruz. Seçim günü, Türkiye genelindeki 50 bin sandık bölgesinde, seçim hukuku konusunda eğitimli 50 bin avukat görevlendireceğiz. Meslektaşlarımız, görevli oldukları sandık bölgesindeki oy verme ve sayma işlemlerini izleyecekler. Bir hukuksuzluk ya da usulsüzlük görürlerse duruma anında müdahale ederek vatandaşlarımızın oylarına sahip çıkacaklar” ifadelerine yer verdi.  

‘29 MAYIS’TA DİYARBAKIR’DA TOPLANIYORUZ’

Toplantıda, seçim güvenliği eğitiminin nasıl yapılacağı, hangi illerin seçim güvenliğinde şaibeleri daha çok yaşadığı ve her okula bir avukat görevlendirilmesinin yöntemlerini tartıştıklarını ifade eden Canduran, şöyle devam etti: “22 Mayıs Salı günü, tüm baro başkanlarına seçim güvenliği eğiticilerinin eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Böylelikle baro başkanlarının kendi illerinde meslektaşlarının eğitimine katkıda bulunması sağlanacak. Seçim güvenliği konusunda özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki tüm barolara ve meslektaşlara destek olmak ve ortak yapılabilecek çalışmalar için 29 Mayıs’ta Diyarbakır'da yine tüm baro başkanları ile toplantı yapılarak seçim güvenliğinin birlikte sağlanması konusunda destek olunması kararlaştırıldı.” Ankara/MA

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER