HDP Siirt adayları projelerini açıkladı

SİİRT- HDP Siirt Belediyesi eşbaşkan adayları projelerini kamuoyu ile paylaşarak, “Kentte kadından çocuğa, gencinden yaşlısın, engellisinden emekçisine, kentte yaşayan herkese hizmet götürme vizyonuyla yola çıkıyoruz” dedi.

HDP Siirt adayları projelerini açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Belediyesi eşbaşkan adayları, projelerini kamuoyuyla paylaştı. Barden Otelde düzenlenen basın toplantısına Kent milletvekili Meral Danış Beştaş, Sıddık Taş, Siirt Belediyesi eşbaşkan adayları Berivan Helen Işık, Resul Kaçar, sivil toplum örgütleri temsilcileri, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘ÖNCE GASP EDİLEN BELEDİYELERİMİZİ ALACAĞIZ’ 

İlk olarak konuşan İl Eşbaşkanı Serdar Batur, “HDP olarak demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü programımızla 31 Mart yerel seçimlerinde başta gasp edilen belediyelerimizi geri almak, seçilmişlerimizin yerine atanan AKP kayyımlarını geldikleri yerlere göndereceğiz. Katılımcı demokrasiyi en tabandan inşa etmek için buradayız ve gidecek başka yerimiz yok” diye konuştu.

Ardından projelerini açıklayan eşbaşkan Berivan Helen Işık ve Resul Kaçar, Nevala Hatrant'tan Çakmak'a, Sere Zine,'den 99 Evlere, Bitimlık' tan Qulaniye'ye, Hendewis'ten Kooperatif'e, 7'den 70'e herkese hitap edip, daha yaşanılır bir kentte dönüştürmenin gayreti içinde olacaklarını dile getirdi. 

‘GÜCE VE DENEYİME SAHİBİZ’

Yapacakları projelerle ekonomiye, üretime, kültüre, sanatta, yoksullukla mücadeleye, fenni ve sosyal çalışmalara kent halkını katacaklarını ifade eden Işık, “Kentte kadından çocuğa, gencinden yaşlısın, engellisinden emekçisine, kentte yaşayan herkese hizmet götürme vizyonuyla yola çıkıyoruz” dedi.

Eşbaşkan adayı Resul Kaçar ise, bu çalışmaları yapmaya dönük güce, deneyime ve inanca sahip olduklarını belirterek, “Önceki dönem belediyecilik pratiğimizde kentimize kazandırdığımız Belediye Hizmet Binası, şehirlerarası otobüs terminali, modern hayvan Borsası, Kızlar Tepesi ve Orhan Doğan Parkı, çok sayıda çocuk parkları, kadın danışma merkezi, kreş, taziye evleri, şehir içi halk otobüsleri, jinkart kart uygulaması, üç dilli belediyecilik, Halk Kütüphanesi ve Kent Konseyi projeleri projelerimizden sadece birkaçıdır” diye belirtti. 

‘İKİ VAGONLU TRAMVAY YAPACAĞIZ/

Eşbaşkanlarının açıkladığı projelerden bazıları şöyle:

* Yaşam alanları ve yerleşim birimlerinde köklü değişikliklere yol açacak Büyük ölçekli projeler ve stratejik planlar planlar referandum yoluyla halkın onayına sunulacak.

* Kadın özgürlükçü anlayış hakim kılınacak Kadınlar her kademede eşit temsil edilecek. cinsiyetçi hiçbir uygulamaya izin verilmeyecek.

* Herkese “Eşit hizmet” verilecek. Asla ayrımcılık yapılmayacak. Halkın iradesine, her türlü farklılığa saygı gösterilecek. Kimse dışlanmayacak. Tüm farklılıklar gözetilerek yurttaşların kent yönetimine katılmaları sağlanacak.

* Halk yönetime bizzat ve bilfiil katılacak. Kent meclisleri, Kent Forumları, Mahalle Meclisleri, Köy Meclisleri, Kadın Meclisleri, Gençlik Meclisleri yaygınlaştırılacak.

* Muhtarlar ve azalarla, sivil toplum kuruluşlarıyla planlama dahil her konuda onlarla birlikte çalışacağız, kalıcı ve düzenli platformlar oluşturacağız. Beraber karar alıp, beraber yöneteceğiz.

* Açıklık/ Şeffaflık ilkemiz gereğince meclis toplantıları halka açık yapılacak ve demokratik kitle örgütlerinin toplantılara katılımı sağlanacak. Toplantı sonuçlarını web sayfaları ile panolarda yayınlanacak, halkın bilgilere erişimi kolaylaştıracak.

* Yaşam alanları veya yerleşim birimlerinde köklü değişikliklere yol açacak büyük ölçekli projeler ve  stratejik planlar referandum yoluyla halkın onayına sunulacak.

* Kadın özgürlükçü anlayış hakim kılınacak. Kadınlar her kademede eşit temsil edilecek. Cinsiyetçi hiçbir uygulamaya izin verilmeyecek.

* Bir arada yaşama, dayanışma ve paylaşımı esas alacağız. Halkın barınma, gıda, su, ısınma, eğitim, ulaşım, internet ihtiyaçlarına destek olacağız.

* Kadın özgürlükçü anlayış hakim kılınacak Kadınlar her kademede eşit temsil edilecek. cinsiyetçi hiçbir uygulamaya izin verilmeyecek.

*  Şehir girişlerinde misafirlerimizi karşılamak için şehrimizin 3 girişine 3 dilli şehir giriş kapısı projesini gerçekleştirilecek.

* Kentte yeşil alanları artıracağız. Şehrin parkına, mezrasına bütçe ayıran belediye anlayışını geliştireceğiz. Kentimizde uygun görülen yerlerde halkı şehrin stresinden kurtaracak Park ve mesire alanları yapılacak.

* Kentte eksikliği çok hissedilen; çalıştay, kitap fuarları, kongre, panel ve tiyatro etkinlikleri için büyük bir kongre fuar merkezi yapılacak.

* Kentte önemli sorunlarından biri olan trafik sorununa yapacağımız yeni yeraltı ve çok katlı otoparklarla şehir içi trafiğini önemli ölçüde çözüm üretilecek.

* Kentte yaya trafiğinin en yoğun olduğu Güres Caddesi'nin peyzaj altyapı ve Ulaşım sorunu çözerek modern kent anlayışına uygun bir proje ile bu caddemize canlılık katacağız. Kentimize estetik açıdan renklilik katmak amacıyla Güresin başından Siirt Devlet Hastanesi'ne kadar gidecek hafif raylı 2 vagonlu bir tramvay yolu yapmak Siirt halkına sunacağımız en değerli hizmetlerden biri olacaktır.

* Eski yaş meyve sebze hali artık ihtiyacı karşılamamaktadır. Kentimize yeni hijyenik ve modern bir sebze hali yapılacak.

* Gençlere eğitim alanında destek çıkacak etüt merkezleri, kütüphaneler,  ve bilim merkezlerini açacağız. Kültür-Sanat merkezleri, dans akademileri, kültürel hizmetleri her mahalleye ulaştırabilecek şekilde planlanacak.

* Toplumun tüm kesimlerinin sportif aktivitelerden yararlanabileceği kapalı spor salonları, sağlıklı yaşam merkezleri ile semt sahaları açmaya devam edecek. 

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER