HDP sandık görevlileri için kitapçık bastı

ANKARA - HDP sandık görevlilerinin seçim ve sandık güvenliği için seçim günü yanlarında taşımaları için kitapçık bastı. Kitapçıkta sandık kurulu başkanının görevleri, oy sayımı, itiraz, ittifak alanına kadar bilgiler örneklerle anlatıldı.

HDP sandık görevlileri için kitapçık bastı

Türkiye'de 24 Haziran baskın seçimlerine doğru geri sayım devam ederken, partilerin seçim çalışmalarının yanı sıra sandık ve seçim güvenliğinin sağlanması için de çalışmaları sürüyor. Birçok sivil toplum kuruluşu ve partiler ortak bir platformda sandık güvenliği için bir araya gelirken, partilerin kendi sandık kurulu, müşahit ve okul sorumlularına yönelik çalışmalar da hız kazandı.

İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEKLERLE YER ALDI

Sandık kurulu listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edilmesi ardından partiler sandık görevlilerine eğitim vermeye hazırlanıyor. Sandık güvenliğine yönelik yoğun bir çalışma içerisinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP), sandık görevlileri için kitapçık bastı. Seçim günü sandık başında yapılması gerekenlerden, sandıkların ilçe seçim kurullarına götürülmesine kadar yaşanabilecek sorunlar ve yapılması gerekenlerin yer aldığı kitapçık 120 sayfadan oluşuyor.

KİTAPÇIKTA HERŞEY VAR

Kitapçığın ilk 56 sayfasında müşahitlerin, okul sorumlularının, sandık kurulu başkanlarının görevleri,  oyların mühürlenmesi işleminden ittifak oylarının sayılmasına, sandıkların ilçe seçim kurullarına taşınmasından yaşanacak ihlallere ilişkin verilecek dilekçe örneklerine kadar tüm bilgiler yer aldı. 56 sayfadan sonrası ise sandık kurullarının oluşumu ile ilgili görev ve sorumlulukların yer aldığı 135 sayılı seçim ile ilgili genelge yer aldı.

Kitapçıkta ittifak alanı, ittifak oylarının sayım döküm cetveline işlenmesi örneklerle anlatılırken, “İttifak alanı dışına taşmadığı sürece, hangi siyasi partiye verilmiş olduğu net olarak belli olmayan her oy, geçerli sayılır. Sayım döküm cetvelinde ilgili ittifakın ortak oyu sütununa işaretlenir” notu düşüldü. Hangi oyların geçersiz olacağı veya geçerli olacağı da örneklerle anlatıldı.

Kitapçık tüm il, ilçelere gönderilirken, kitapçık kapsamında HDP’nin sandık görevlilerini eğitecekleri ve seçim günü kitapçıkları yanında taşımaları sağlanacak.

Kitapçıkta sandık kurulu, okul sorumluları ve müşahitlerin dikkat etmesi gerekenler notlar şeklinde şöyle sıralandı:

* Sandık kurulu üyelerimiz haklarını kaybetmemek için en geç saat 6:30’da, müşahitler ise en geç saat 7’de sandık başında hazır olmalıdır.

* Oy pusulalarının ve zarflarının sandık kurulu mührü ile mühürlenmesini ve bu işlemin tutanaklara geçirilmesini mutlaka talep edelim.

* Çağrı yada ihbarla sandık çevresine gelen kolluk güçleri, başkanın talebine veya kurul kararına uymak zorunda olup, çağrı veya ihbar ortadan kalkınca sandık çevresinden derhal ayrılır.

* Seçimin güvenliğini sağlamakla görevli kolluk güçleri hariç, özel güvenlik görevlileri ve belediye zabıtaları gibi görevliler de dahil olmak üzere resmi üniforma ve silah taşıyan kişiler, sandığın konulduğu bina, yapı ve bunların müştemilatına giremez. Böyle bir durumda sandık başkanına bildirerek, bu kişiler sandık çevresinden uzaklaştırılmasını talep edelim.

* Açık oy kullanmaya çalışanlar seçim kanununa göre suç işledikleri ve yaptıklarının cezai karşılığı olduğu konusunda uyarılmalı. Uyarıya rağmen açık oy kullanmaya çalışanların isimlerinin tutanak defterine kaydedilmesi ve durumun derhal ilçe seçim kuruluna iletilmesi için okul sorumlularımıza bilgi verilmelidir.

* Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez.

* Sandık kurulu üyeleri ve başkan hiçbir şekilde oy verme sırasında seçmenlere yardım etmek amacıyla kapalı oy verme yerine giremez.

SİZİ ÇIKARMAYA ÇALIŞANLARA GENELGEYİ HATIRLATIN

* Sayım ve döküm sırasında sandığın bulunduğu odanın/sınıfın kapısı açık tutulur. Sayım dökümün sağlıklı bir şekilde yapılması süresince hiçbir müşahit ve seçmen kesinlikle sınıftan çıkarılamaz, sınıfın kapısı kapatılamaz.

* Değerli müşahitlerimiz, sizleri sayım sırasında sandık çevresinden uzaklaştırmak isteyen sandık kuruluna veya kolluk gücüne 135 sayılı genelgenin 37 ve 41’inci maddelerini hatırlatarak, sandık çevresinden ayrılmayınız.

* Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin de geçersiz sayılacağı anlamını gerektirmez.

* Zarfın içerisinden aynı seçim türüne ait birden fazla oy pusulası çıkmış olması halinde, sadece seçim türüne ait oy pusulaları hesaba katılmaz, diğerleri hesaba katılır.

* Zarfa kullanılması gereken oy pusulalarından biri veya birkaçı eksik çıksa bile, zarftan çıkan diğer oy pusulaları hesaba katılır.

ISLAK İMZALI VE MÜHÜRLÜ TUTANAKLARI ALMAYI UNUTMAYIN

* Sandık kurulu üyelerimiz ve müşahitlerimiz mutlaka ıslak imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanaklarını almalıdır. (Alacağınız tutanak fotokopi olmamalı) Unutmayalım her sandıktan iki ayrı sandık sonuç tutanağı alacağız. Biri cumhurbaşkanı seçim tutanağı, diğeri milletvekili seçim tutanağı.

* Sandık kurulu üyeleri, ıslak imzalı ve mühürlü sandık sonuç tutanaklarını aldığı anda ilk iş olarak sonuçları akıllı cep telefonu ile sandık takip sistemimize girmelidir. Sandık kuru üyelerimizin olmadığı yerde bu işlemi okul sorumluları yapmalıdır.

* Sandık kurulu üyelerimiz torbanın taşınması sırasında istekli ve gönüllü olmalı, torbanın taşınması sırasında yaşanacak aykırı durumlar fotoğraf veya video ile kayıt altına alınarak, ilçe seçim kurullarına itirazda bulunulması için parti yetkililerine haber vermelidir.

ŞİKAYETLER KABUL EDİLMESE DAHİ TUTANAKLARA GEÇİRİN

* Sandık kuruluna yapılan şikayetlerimizin kabul edilmemesi halinde şikayetlerimizi mutlaka tutanak defterine işlenmesini talep edelim ve kararın yazılı bir örneğini alarak, derhal seçim kuruluna itiraz edilmesini sağlayalım.

* Cumhurbaşkanı seçimi için ilçe seçim kurullarına itirazın son süresi 25 Haziran Pazartesi saat 17.00’ye kadar, milletvekili seçimleri için ise 26 Haziran Salı günü saat 15:00’a kadardır. Bu süre içerisinde yapılmayan itirazlar kabul edilmeyeceği  için mutlaka bu süreler içinde şaibeli her durum, iş, işlem hakkında ilçe seçim kurullarına yazılı itirazda bulunalım.

* Seyyar sandık kurulu ile ilişkilendirilen sandık kurulu, seyyar sandık kurulu gelmeden ve uygunluk teslim tutanağı ile seyyar sandık kuruluna ait zarflar teslim alınmadan kendi sandığını açamaz.

SEÇİM GÜNÜ DİKKATLİ OLUN

* Sandık Kurulu başkanı tarafından torba açılırken, çıkan bütün seçim evrakının tam olduğuna ve üzerinde bir işlem yapılmadığına dikkat ediniz.

* Kapalı oy verme yerini, seçmen listesini, hangi görevlilerin (kolluk dahil) sandığınızda oy kullanacağını öğreniniz.

* Sandık kurulu üye ve başkanlarının yaptıkları iş ve işlemlerin yasaya uygunluğunu takip ediniz.

* Sandık kurulu başkan ve üyelerinin, kolluk gücünün seçmen tercihini etki edecek düzeyde yönlendirici olmadığından emin olun, kimlik tespitine dikkat edin. Hiçbir seçmeni kapalı bölgeye telefonla girmesine izin vermeyin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER