HDP'li iş insanından haber alınamıyor!, aracı terk edilmiş halde bulundu

DİYARBAKIR - Diyarbakırlı iş insanı Kamil Acar'ın aracı, Diyarbakır'ın Pirinçlik köyü yakınlarında terk edilmiş halde bulunurken, Acar'dan dün akşamdan bu yana haber alınamadığı belirtildi.

HDP'li iş insanından haber alınamıyor!, aracı terk edilmiş halde bulundu

Diyarbakırlı iş insanı Kamil Acar'ın aracı Siverek ile Diyarbakır'ın Pirinçlik köyü arasında terk edilmiş halde bulundu. Acar'a dün akşamdan bu yana ulaşılamıyor. Acar, önceki gün aracı ile Nevşehir'e gitti. Dün Nevşehir'den dönen Acar'dan bir daha haber alınamadı. Acar'ın terk edilmiş aracı yaklaşık bir saat önce Urfa'nın Siverek ilçesi ile Diyarbakır'ın Pirinçlik köyü arasında bulundu. Pirinçlik Jandarma Karakolu'na yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan terk edilmiş araçta kimse yoktu. 

KEYFİ ARAMALAR YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Kamera görüntülerinde Acar'ın aracının dün akşam 20.00 saatlerinde Siverek ilçe merkezinde çıktığı görülüyor. Aynı saatte Siverek'ten Diyarbakır'a giden yolcu ve araç sürücülerinin Acar'ın ailesine, söz konusu saatlerde Pirinçli Jandarma Karakolu ile Siverek arasında silahlı, polis görünümlü kişilerin beklediğini aktardığı belirtildi. 

Son günlerde bölgede aramaların ve GBT sorgularının keyfi bir şekilde yapıldığı belirtiliyor. 

HDP kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Acar’ın eski parti yöneticilerinden olduğu, Diyarbakır’a gelirken görgü tanıklarının beyanlarına göre polisler tarafından aracından alındığı ve dün geceden beri kendisinden haber alınamadığı belirtildi.  

PİRİNÇLİ KARAKOLU

Diyarbakır’ın girişinde bulunan Pirinçlik Jandarma Karakolu, 90'lı yıllardaki keyfi uygulamalarıyla adı işlenen birçok “faili meçhul” cinayetle anılıyor.

KAMİLACAR'IN ARACI İNCELENDİ

Diyarbakırlı iş insanı Kamil Acar'ın aracı, kentte 20 kilometre uzaklıktaki Pirinçlik Karakolu'na yakın bir yerde bulundu. Aile bireylerinin çabası sonucu aracın bulunmasının ardından polis ve jandarmaya haber verildi. 3 saat sonra olay yerine gelen Jandarma Olay Yeri İnceleme Ekibi, araçta inceleme yapmaya başladı. Araçtaki inceleme tamamlanırken, haberin duyulması üzerine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile HDP İl Eşbaşkanları ve bir grup avukat olay yerine geldi. 

Yapılan incelemenin ardından Acar'ın aracı ailesine teslim edildi. 

Yaklaşık iki saatlik bekleyişlerinin ardından HDP'liler, avukatlar ve Acar'ın aile bireyleri olay yerinden ayrıldı. Acar'ın bulunmasına ilişkin aramaların devam edeceği kaydedildi. Acar'ın bulunması için HDP Genel Merkezi'nin, İçişleri Bakanlığı Müsteşarlığı ile irtibata geçtiği belirtildi. 

KAYIP BAŞVURUSU YAPTI

Öte yandan dün gece saatlerinde Acar'ın aile bireylerinin Bağlar'da bulunan Alişan Polis Karakolu'na kayıp başvurusu yaptığı kaydedildi. Yine avukatlarının dün akşam Diyarbakır Savcılığı'na kayıp başvurusu yaptığı belirtilirken, bu sabah ise Siverek Savcılığı'na Acar'ın zorla alıkonulduğuna dair suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

HDP: ACAR'IN AKIBETİ HAKKINDA BİLGİ İSTİYORUZ

HDP dün akşamdan bu yana kendisinden haber alınamayan Acar'ın akıbetini sordu. HDP Basın Bürosu'nun açıklamasında şunlara yer verildi: Kamil Acar isimli üyemiz ve eski parti yöneticimiz dün akşam Urfa’dan Diyarbakır’a gelirken, görgü tanığının beyanına göre polisler tarafından aracından alınmıştır. Dün geceden beri haber alınamayan Acar'ın alındığı araç, Pirinçli Karakolu'nun 2 kilometre yakınında ve kapıları açık bir şekilde bulunmuştur. Olay yerine çağrılan savcılık ve kolluk güçleri gerekli hassasiyeti göstermemiş, sadece olay yerine gönderilen iki er aracılığıyla tutanak tutulmuştur. Yetkilileri Acar'ın durumunu araştırmaya ve acilen açıklama yapmaya çağırıyor, Acar'ın akıbeti hakkında bilgi istiyoruz. (Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 00:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER