HDP Diyarbakır il binasına Polis baskını:Van Milletvekilleri darp edildi, 7 gözaltı

DİYARBAKIR - Aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu 10 kişinin açlık grevi eylemini sürdürdüğü Diyarbakır il binasını basan polis, dış kapıyı kırarak içeriye girdi. Van milletvekili Tayip Temel ve Murat Sarıç’ı darp eden polis, 7 eylemciyi de gözaltına aldı.

HDP Diyarbakır il binasına Polis baskını:Van Milletvekilleri darp edildi, 7 gözaltı

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Binası’nda sürdürülen açlık grevi eylemi ikinci kez basan polis, binanın kapısını kırarak içeri girdi. Akşam saatlerinde il binasının önüne çevik kuvvet yığan polis, milletvekillerinden Ebru Günay, Musa Farisoğulları, Remziye Tosun, Selçuk Mızrak’lı Semra Güzel ve Pero Dündür’ın kapı önünde kurduğu barikatı zor kullanarak çembere aldı. Polis daha sonra kapı ve pencereleri kırarak içeri girdi. 

VEKİLLER DARP EDİLDİ 

Bugün eyleme başlayan Van Milletvekili Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı darp eden polis, 7 eylemciyi gözaltına aldı. İl binasının kapısı ve pencereleri kırıldı. Milletvekili Ebru Günay, il binalarına giremediklerini ve içerideki arkadaşlarına ulaşamadıklarını söyledi. İl binasının etrafında abluka sürüyor. 

10 KİŞİ EYLEMDEYDİ 

İl binasında, milletvekili Dersim Dağ, Tayip Temel, Murat Sarısaç ile parti üyesi Salih Cansever, İsmet Yıldız, Sevican Yaşar, Salih Tekin, Bilal Özgezer, Abdulhalik Kurt ve Yusuf Ataş, süresiz dönüşümsüz eylemini sürdürüyor. 

BASIN YAKLAŞTIRILMIYOR

Polis, basın çalışanlarını ise il binasına yaklaştırmıyor. 

5 GÜN ÖNCE DE BASILDI 

Açlık grevinin başladığı 3 Mart’ta da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla polis baskın düzenleyerek 5 kişiyi gözaltına almıştı. (Diyarbakır/MA)

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2019, 01:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER