Hakkarililer: İttifak ulusal birliğe evrilmeli

HAKKARİ – Kürt partililerin kurduğu ittifakı olumlu karşılayan Hakkarililer, "Bu adımın ulusal birlik kongresine giden yolu açmasını temenni ediyoruz" dedi.

Hakkarililer: İttifak ulusal birliğe evrilmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Platforma Demokratên Kurd (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T), yerel seçimler kapsamında sağladıkları ittifak Hakkarililer tarafından memnuniyetle karşılandı. 

‘HEPİMİZ AYNI AMAÇ İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, ittifakın Hakkari'de de büyük heyecan yarattığının altını çizdi. Kürtlerin tek kurtuluşunun birlikten geçtiğini herkesin gördüğünü dile getiren Dede, "Bunu birçok yerde gördük; Afrin’de gördük, Kobanê'de gördük. Kürtler birlik olup Kobanê’ye destek verince yeni bir umut doğdu. Bizim bu noktada şunu net görmemiz lazım. Kürtler, Avrupa devletleri destek olduğu için yücelmedi. Bu güç her zaman bizim içimizde vardı. Dolaysıyla Kürtlerin bu noktada seçime bir ittifak şeklinde girmesinin daha sonraki adımları da mutlaka olacaktır. Topluma yansımaları şimdiden başladı. Bu Kürtlerin ulusal birliği için büyük bir adımdır. Bu konuda halktan çok olumu tepkiler aldık. Ve halkımız bunu devamını bekliyor” dedi.

'İTTİFAK AİLE BÜYÜKLERİ ARASINDA DA OLMALIDIR' 

Kürt kazanımlarını yok etmeye yönelik saldırılar gerçekleştiğini söyleyen Dede, buna karşı Kürt ve Kürdistani değerleri bir arada tutmak gerektiğini belirterek, "Yıllardır bir mücadele veriliyor ve bu mücadelede çok büyük bedeller ödendi. İşgalci güçler için ne Başur ne de Bakur, ne Rojava ne de Rojhilat fark etmiyor. Onların temel stratejisi şu ‘Kürtlerin elinde olan bütün kazanımları yok etmektir’ Burada farklı partiden farklı düşünceden olabiliriz. Bu demokrasinin bir gereğidir. Ama hepimiz Kürdistan ve Kürt halkı için çalışmalıyız” ifadesinde bulundu.  

‘BİRLİĞE GİDEN YOLU AÇMASINI UMUYORUZ’

Hakkarili Kahar Demir, geçtiğimiz aylarda dil üzerinden başlayan ittifakın seçimlere yansımasının önemli olduğunu söyledi. İttifaka büyük değer verdiğini söyleyen Demir, "Herkesin yaşam hakkı ile birlikte dilini kullanma hakkı var. 7 partinin attığı bu birlik adımı çok değerlidir ve hatta geç kalınmış bir adımdır. Bu adımın ulusal birlik kongresine giden yolu açmasını temenni ediyoruz” dedi. 

'BİRLİK BİZİM İÇİN SUDAN DAHA ÖNEMLİ'

Atılan adımı çok değerli ve kutsal olarak bulduğunu söyleyen Hüseyin Apaydın, bu adımı atanları selamladı. Diğer halklar gibi Kürtlerin de birliğe ihtiyaç duyduğunu söyleyen Apaydın, “Bizler savaş istemiyoruz. Bizler kardeşlik ve birlik istiyoruz. Bizler birlik olursak zaten kimse bizimle uğraşmaz. Birlik olursak dünyada başımız dik olurken kendi içimizde de çok mutlu oluruz. Birlik halkımız için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Birlik bizim için içilecek sudan hatta kılınacak namazdan daha farz olan bir ihtiyaçtır” dedi.

Ömer Akbulak da,“Yapılan ittifakı çok değerli buluyoruz ve üzerimize düşeni yapacağız. Bizler her zaman bu tür ittifaklara gereken desteği vermeye hazırız" ifadesinde bulundu. 

‘ORTADOĞU'YA  BARIŞ GETİRECEKTİR’

Böylesi bir ittifak barış isteyen halkların istemi olduğunu belirten Recep Aktaş, devamını beklediklerini dile getirdi. Bütün Ortadoğu halklarının böylesi bir ittifaka ihtiyaç duyduğunu belirten Aktaş, "Bu ittifakta eşitlik ve barış var. Ortadoğu'da her zaman bir kargaşa ve savaş ortamı var. Birileri bu halklar üzerinden kendilerini yaşatıyor. Bu seçim ittifakı ile atılan adımın daha büyük bir ittifaka gideceğini umut ederek daha güzel günlerin böylesi adımlarla geleceğini umut ediyor ve herkesi bu adımlara destek olmaya davet ediyorum” diye belirtti.  

Mezopotamya Ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER