Gazeteci Oruç: En çok kameramı özledim

BATMAN - KHK ile kapatılan DİHA'nın muhabiri Şerife Oruç, OHAL uygulamalarının en ağır halinin kaldığı Elazığ T Tipi Cezaevi’nde yaşandığını dile getiren Oruç, en çok kamerasını özlediğini söyledi.

Gazeteci Oruç: En çok kameramı özledim

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) muhabiri Şerife Oruç, Batman'da 5 Temmuz 2016’da aynı araçta bulunduğu Muzaffer Tunç ve Emrullah Oruç ile birlikte gözaltına alınarak tutuklandı. 

Yürütülen soruşturma sonucunda Oruç hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 2 yıl tutuklu kalan gazeteci Oruç, 9 Temmuz 2018 tarihinde görülen duruşmada tahliye edildi, ancak Elazığ T Tipi Cezaevi çıkışında polislerce başka bir davada hakkında “yakalama kararı var” gerekçesiyle gözaltına alınarak Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bir gün sonra adliyeye sevk edilen ve hakkındaki “yakalama kararı” kaldırılan Oruç, serbest bırakıldı. 

CEZAEVİNDE ÇIPLAK ARAMA DAYATMASI 

Oruç, 2 yıl içinde yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. Tutuklu kaldığı süre boyunca çalıştığı DİHA'nın kapatıldığını hatırlatan Oruç, Batman, Mardin ve son olarak sevk edildiği Elazığ’da Olağanüstü Hal’in (OHAL) cezaevindeki koşullarına birebir tanıklık etmenin yanı sıra bu hak ihlallerine birebir maruz bırakılanlardan olduğunu söyledi. 

Elazığ T Tipi Cezaevi’ne götürüldüğünde çıplak arama dayatmalarına ve ağır hakaretlere maruz kaldığını dile getiren Oruç, tüm yaşananlara rağmen koğuşa girdiğinde özgür ruhlu kadın direnişçileri gördüğünü ve dayanışmanın ne demek olduğunu bir kez daha öğrendiğini ifade etti. 

‘CEZAEVİNDE HAK İHLALLERİNİ HABERLEŞTİRDİM’ 

Gazeteci olduğu için 2 yıl tutuklu kaldığına değinen Oruç, şöyle devam etti: "Gazeteciyseniz hem içeride hem de dışarda gazetecilik faaliyetlerinizi yaptırmamak için sizi baskı altına alıyor ve engellemeye çalışıyorlar. Yazacaklarınızdan korkuluyor. Yazacaklarınızdan korktukları için de engellemeye çalışıyorlar; ama unuttukları bir şey var. Bu mesleğe gönül vermiş, bunu da muhalif ve özgür basında çalışarak yapıyorlarsa gazeteciler, nerede olursa olsun gerçeğin sesini duyurmak için mutlaka yazacaktır ve gerçeği halka ulaştırmak için elinden geleni yapacaktır. Ben de cezaevinde olmama rağmen gördüğüm, şahit olduğum hak ihlallerini haberleştirdim.” 

‘ELAZIĞ’DA OHAL İHLALLERİ FAZLASIYLA YAŞANIYOR’ 

Şahit olduğu hak ihlallerinin en yoğun olarak yaşandığı Elazığ T Tipi Cezaevi’ni anlatan Oruç, şunları söyledi: “Yaşanan hak ihlallerinin anlatıldığı mektuplara el konuluyor. Bir şekilde yazıların cezaevi dışına çıktığı anda Elazığ T Tipi Cezaevi ile ilgili haberlerin yer aldığı gazeteler, o gün cezaevinde tutuklulara verilmiyordu. Özgürlükçü Demokrasi gazetesine kayyum atandıktan sonra gazete bulamaz olduk. Çoğu zaman Cumhuriyet gazetesi dahi okuyamıyorduk, Yeni Yaşam gazetesini istememize rağmen hiçbir zaman verilmedi. Elazığ Cezaevi’nde OHAL'deki hak ihlalleri fazlasıyla yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.”

'KADINLARIN KALDIKLARI ODALARDA KAMERA VAR'

Tutuklu kaldığı son bir ayda Elazığ T Tipi içinde yeni inşa edilen R Tipi'ne 150 kadının taşındığını dile getiren Oruç, cezaevinin her odasının kamerayla izlendiğini, bu yöntemle kadınların taciz edildiğini belirtti. Hasta tutuklular için yapıldığı söylenen R Tipi'nde kadın tutukluların kalmasının doğru olmadığını ifade eden Oruç, "Son bir ayda yaşananlar, önümüzdeki süreçte burada hak ihlallerinin daha da artacağının göstergesidir. Kadın tutuklular özellikle anlatmamı istediler. R Tipi’nde oda sistemi var ve her koğuşta 5 oda bulunuyor. Odalarda 6 kişi kalırken, her yer didik didik kameralarla izleniyor. Kadınların kaldıkları odalarda dahi kameralar var. Düşünün ki kadınların üzerini değiştirecek alanda dahi kameralar var. Tüm bunlar yetmezmiş gibi erkek gardiyanların dolaştığı koridorların pencerelerinden odalar görünüyor ki bunların adı da gözetleme pençeleridir. Kadın tutuklular, kameraların kaldırılması için Adalet Bakanlığı’na başvuru yapınca koğuşlar basıldı ve tüm kadınların ağdalarına el konuldu. Amaç kameraların kapatılmaması” diye konuştu. 

'GERÇEĞİ YAZACAKLARA İHTİYAÇ VAR'

Yazmanın hakikate ulaşmada bir araç olduğunu söyleyen Oruç, "Cezaevlerinde yaşananları gördükçe içeride daha fazla mesleği yapmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Daha fazla arayış içine giriyorsunuz. Gerçeği yazacaklara her zaman ihtiyaç vardır. Ben de kaldığım yerden devam edeceğim. Tutuklu gazeteciler de eminim ki çıktıkları zaman aynısını yapacaktır. Onların da bir an önce serbest bırakılmasını istiyor ve talep ediyorum" dedi.

Oruç, en çok kamerasını özlediğini söyledi. 

MA / Metin Yoksu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER