Fransa'dan Rojava mahkemelerine yeşil ışık

Adalet Bakanı, PYD tarafından yakalanan Fransa vatandaşı IŞİD'lilerin orada yargılanabileceğini söyledi.

Fransa'dan Rojava mahkemelerine yeşil ışık

HABER MERKEZİ- Fransa, Suriye'de yakalanan Fransa vatandaşı IŞİD'lilerin Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu tarafından kurulacak mahkemelerde yargılanmasına yeşil ışık yaktı.

Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransa'ya resmi ziyarette bulunduğu 5 Ocak günü BFM TV'de Jean Jacques Bourdin'e konuştu. Belloubet, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu mahkemelerinin söz konusu davaları ele almaya başlayabileceğini söyledi. Bakan Belloubet'in açıklaması Rojava'ya yönelik bir de facto tanıma deklarasyonu olarak yorumlandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sözcüsü Benjamin Griveaux da konuya ilişkin açıklama yaptı. Sözcü, "Suriye Kürdistan'ında savunma hakkını güvence altına alan adil yargılama yapabilecek mahkemeler var, söz konusu kişiler orada yargılanacaklar" diyerek Adalet Bakanı Belloubet'i onayladı. 

Konu, IŞİD'e katılan 33 yaşındaki bir Fransız vatandaşına ilişkin dava ile tartışılmaya başlandı. 2012 yılında IŞİD'e katılan Emilie König, Brittany'li bir polisin kızı.

ABD'nin yayınladığı kara listede yer alan ilk kadın IŞİD'li olarak da bilinen König hakkında bir açıklama yapan Griveaux, König'in Fransa'ya getirilmesi için herhangi bir girişimleri olmadığını bildirdi. Geçtiğimiz Aralık ayı başında yakalanan König, Rojava'da cezaevinde tutuluyor. 

BİN 910 CİHATÇI

Fransız istihbaratının verilerine göre, Irak ve Suriye'deki cihatçı örgütlerde faaliyet gösteren Fransız vatandaşlarının sayısı bin 910 civarında. PYD tarafından yakalanan Fransız vatandaşı IŞİD'lilerin sayısının ise 30 civarında olduğu kaydediliyor.

Yaklaşık 20 aile, geçtiğimiz Ekim ayında Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a mektup yazarak kızlarının Fransa'da yargılanmaları talebinde bulunmuşlardı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER