'Faşizm; cami, kilise, havra, minare ayırımı yapmadan kurşun yağdırır'

GÜNCEL-Türkan Elçi: Faşizm bir camide 49 kişiyi de öldürür, 49 yaşındaki masum birini bir minarenin ayakları altında da öldürür.

'Faşizm; cami, kilise, havra, minare ayırımı yapmadan kurşun yağdırır'

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde basın açıklaması esnasında vurularak öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi, Yeni Zelanda'da bir camiye yapılan ve 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bir mesaj yayımladı.

Türkan Elçi, Twitter hesabından yayınladığı mesajda, "Faşizm; cami, kilise, havra, minare ayırımı yapmadan kurşun yağdırır. Yeni Zelanda’daki bir camide 49 kişiyi de öldürür, 49 yaşındaki masum birini bir minarenin ayakları altında da öldürür. Faşizm faşizimdir" dedi. 

NE OLMUŞTU?

Katıldığı bir televizyon programında dile getirdiği “PKK terör örgütü değildir” sözlerinin ardından bir kesimin saldırısına uğrayan Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te öldürülmüştü. Elçi, kurşunların hedefi olmadan dakikalar önce, Diyarbakır Sur’daki tarihi yapılardan Dört Ayaklı Minare’nin kurşunlanmasına “savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun” diyerek tepki gösteriyordu. Bu açıklama sırasında silahla vurularak katledilen Elçi cinayeti olay yeri görüntülerine ve uluslararası raporlara rağmen aydınlatılmadı.

Diyarbakır Barosu, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Sur’da açıklama yaptığı Dört Ayaklı Minare önünde öldürülen başkanları Tahir Elçi’nin ‘muhtemel failleri’nin tespiti amacıyla olay anı görüntüleri üzerinden İngiltere'nin Londra Üniversitesi Adli Mimarlık Bölümü Forensic Architecture tarafından hazırlanan raporu, 14 Aralık 2018'de soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etmişti. Teslim edilen bu raporda, üzerinden 3 yılı aşkın zaman geçen Elçi cinayetinin muhtemel faillerine dair olay yerinin mimari yapısı ve patlama sesleri üzerinden yapılan analizler yer almıştı.

Savcılık, ‘kuvvetli suç şüphesi olan’ 3 muhtemel failin tespit ettiği raporla ilgili şu ana kadar herhangi bir işlem yapmadı.

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2019, 15:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER