Facebook ve Instagram'da yaşı tutmayanların hesapları kapatılacak

Facebook ve Instagram, 13 yaşın altında tespit ettiği kullanıcılarının hesaplarını kapatma kararı aldı.

Facebook ve Instagram'da yaşı tutmayanların hesapları kapatılacak

Facebook, TechChurch'e çocuk kullanıcıları daha aktif bir şekilde koruyacaklarını ve 13 yaşın altındaki kullanıcı hesaplarını da kapatacaklarını açıkladı. Kapatılan hesapları geri almak için kullanıcıların devlet tarafından verilmiş bir fotoğraflı kimlik kartı ile 13 yaşından büyük olduklarını ispat etmelerini isteyecek.

Bu değişiklik kararı İrlanda Dublin'deki CPL Resources adlı üçüncü parti bir firma'dan ve Facebook'a içerik incelemesi yapan bir gazetecinin ABD Kanal 4 ve Firecrest Films'in belgeselinin ardından geldi. Gazeteci, üçüncü parti içerik sağlayıcıların 13 yaş altındaki kullanıcıları görmezden geldiğini ortaya çıkardı ve ekledi: "Bu kişilerin belli bir yaşın altında olduğunu kabul etmek zorundayız. Eğer bunu yapmazsak kör olduğumuz anlamına gelir ki herkes belli bir yaşın altındaki çocukların nasıl göründüğünü bilir."

Facebook'tan bir yetkilinin TechCrunch'a yaptığı açıklamada hesapları kontrol eden çalışanların, Facebook ve Instagram'ın yeni yaş politikasını uygulamak için bir eğitim programına alındıklarını açıkladı. Facebook sözcüsü, halihazırda reşit olmayan kullanıcıların hizmet şartlarının aynı kaldığını, ancak bu politikayı uygulamak için moderatörlere verilen uygulamaya yönelik kılavuzun değiştiğini vurguladı.

Bu değişiklikle reşit olmayan daha fazla kullanıcı hesabı kapatılması planlanıyor. Belli bir yaşın altındaki çocuklar da sosyal medyada zaman harcamaktansa rkadaşlarıyla vakit geçirebilecekler. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER