EYT'liler Ankara'da: Sandıkta hesap soracağız

ANKARA-On binlerce EYT mağduru bugün Ankara'da biraraya geldi.

EYT'liler Ankara'da: Sandıkta hesap soracağız

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), bugün Ankara'da sorunlarını ve taleplerini dile getirmek için buluştular. Daha önce İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Samsun'da da buluşmalar düzenleyen EYT'liler, bu kez Ankara'da “kendilerini görmezden gelen hükümetten sandıkta hesap soracaklarını” söylediler.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 1999’da yapılan ve geriye dönük işletilen yasa nedeniyle prim gününü doldurdukları halde yaş engeline takılarak emekli olamadıkları için yıllardır mücadele ediyor.

'DEVLET 'GENÇSİN' ÖZEL ŞİRKET 'YAŞLISIN' DİYOR'

Çalıştıkları işyerlerinden prim günlerini doldurdukları için işten çıkarılıyor, yaşlarından dolayı da başka bir yerde iş bulamıyorlar. “Devlet bize ‘gençsin, yaşı beklerken başka bir yerde çalış diyor; iş başvurularında ise ‘senin yaşın çok, işe alamayız’ diyorlar. Biz ne yapalım?” diyen EYT’liler, Meclis’te de sorunlarına çözüm bulamadı.

Bunun üzerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında örgütlenerek binlerce EYT’linin katılımıyla toplantılar düzenlemeye başladı.

SALONA SIĞMADILAR

Bugün on binlerce EYT mağduru seslerini duyurmak için Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'daki Nazım Hikmet Kültür Merkezinde bir araya geldi. EYT'liler toplantılarını görmeyen ana akım medyaya "EYT burada TRT nerede?" diye selendiler.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yakınlarında yapılan buluşmada, işçiler, seslerini duymayan hükümete tepki gösterdi. “EYT Seçimde hesap soracak” sloganıyla mesaj verdi.

Buluşmaya DİSK ve bağlı sendikaları ile Türk-İş’e bağlı Petrol-İş, TES-İş sendikalarının yöneticileri de katıldı.

Sendikaların yanı sıra TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay Mengüçlüoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve İyi Parti Muğla Milletvekilleri de katıldı. CHP-İyi Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş da salondaydı.

MHP'DEN İHRAÇ EDİLEN USTA'DA KATILDI

Öte yandan EYT ile ilgili teklifin Meclis’te görüşülmesi yönünde oy kullanılmasının ardından görevden alınan ve daha sonra ihraç edilen MHP eski Grup Başkanvekili Erhan Usta’nın katılımı ise dikkat çekti.

"YASA YETERSİZ ÇIKARSA MÜCADELEYE DEVAM"

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gönül Boraz Özüpak, sonuç alana kadar mücadele edeceklerini belirterek, il il yaptıkları toplantılarla çığ gibi büyüdüklerini ve Ankara’da buluştuklarını söyledi.

Haklılıklarını haykırmak istediklerini belirten Özüpak, “Bize ilgisiz kalınmayacağını biliyoruz” dedi. İktidarın “boş işler” açıklamasına yanıt veren Özüpak, boş işlerin peşinde koşarak laf kalabalığı yapmadıklarını, oturdukları yerden ahkam kesmediklerini söyledi. “Hakkımızı istemek de boş iş değildir” diyen Özüpak, EYT ile ilgili son meclis görüşmesinden sonra gönüllerinin kızgın ve kırgın olduğunu ifade ederek, EYT ile ilgili kanun eksik çıkarılırsa yasa çıktıktan sonra da mücadeleye devam edecekleri açıkladı.

Özüpak, kendileri için çıkacak yasanın ayrımcı olmaması uyarısında bulunarak, “Kendi ceplerinden çıkan primlerin emeklilik maaşı olarak iade edilmesini istiyoruz” dedi.

Salona sığmayan kalabalık dışarıya taştı. EYT'liler salona gelmeden önce sabah Anıtkabir’de bulaşarak saygı duruşunda bulundular.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2019, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER