Erdoğan:Şemdinli’de 7 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu

POLİTİKA-Şemdinli’deki patlamada 4 askerin yaşamını yitirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı yeni açıklamada, 7 askerin yaşamını yitirdiğini, 25’inin de yaralı olduğunu söyledi.

Erdoğan:Şemdinli’de 7 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu

HABER MERKEZİ-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Esenboğa Havalimanı'nda Paris'e hareketi öncesinde açıklamalarda bulundu.

Beştepe’de sabah saatlerinde düzenlenen “Atatürk’ü Anma Programı”nda konuşan Erdoğan, dün gece Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde meydana gelen patlamada, 4 askerin yaşamını yitirdiğini, 20 civarında da yaralının olduğunu belirtmişti.

Erdoğan, yaptığı yeni açıklamada, "Hakkari'de bir mühimmat depomuzun patlaması sonucu 7 şehidimiz var, bunun dışında 25 yaralımız var” dedi.

Patlamanın nedenine ilişkin konuşan Erdoğan, “Topla alakalı teknik ekip orada. Teknik ekip olumsuz ne açıklayacak bilemiyoruz. Açıkladıkları zaman kamuoyuyla paylaşacağız. Net olarak ‘şundandır’ durumunda değiliz. Bu işi çok ciddi bir şekilde takip ediyoruz” dedi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR YARALILARI ZİYARET ETTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile üs bölgesindeki patlamanın ardından geldiği Hakkari’de Yüksekova Devlet Hastanesi’ne gitti.

Hastanede Vali İdris Akbıyık ve Başhekim Mete Keskin tarafından karşılanan Bakan Akar ve beraberindekiler, yaralı askerleri ziyaret etti. Yaralıların tedavileri ve sağlık durumlarına ilişkin bilgi alan, askerlerle görüşen Akar daha sonra 3. Piyade Tümen Komutanlığı’na geçti.

Komutanlığın Harekat Merkezi’nde patlamanın ardından yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi alan Akar, yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde Süngü Tepe Üs Bölgesi’nde topçu atışı sırasında henüz belirlenemeyen bir nedenle kaza meydana geldiğini söyledi. 

Şemdinli İlçesinde bulunan Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde patlama yaşanmıştı. Patlamada çok sayıda askerin yaralandığı belirtilmişti.

Hakkari'nin  Şemdinli İlçesinde bulunan Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesi'nde patlama yaşandığı patlamada çok sayıda askerin yaralandığı belirtildi. Yerel kaynaklar çok sayıda askerin yaralandığını ve yaşamını yitiren askerlerinde olduğunu söylerken Hakkari Valiliği tarafından duruma ilişkin açıklama yapıldı.

Valilik tarafından yapılan açıklamada"09.11.2018 günü İlimiz Şemdinli İlçesi Ortaklar Süngü Tepe Üs Bölgesinde top atışı yapıldığı esnada arızalı mühimmatın infilak etmesi sonucu askeri personellerimiz yaralanmıştır" denilmişti.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: 25 ASKER YARALI, 7 ASKERE ULAŞILAMIYOR DEMİŞTİ

Yaşanan patlamaya ilişkin bir açıklamada Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama da;" Hakkari’de bir üs bölgemizde, ilk bilgilere göre atış esnasında ağır silah mühimmatından kaynaklandığı değerlendirilen bir kaza meydana gelmiştir. Kaza sonucunda yaralanan 25 kahraman silah arkadaşımız süratle hastaneye tahliye edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Yedi kahraman silah arkadaşımıza ulaşma çalışmaları devam etmektedir. Kaza hakkında inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

PATLAMAYA İLİŞKİN YAYIN YASAĞI GETİRİLMİŞTİ

Hakkari'nin Şemdinli Sulh Ceza Hakimliği, patlamaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı. Yazılı ve görsel basın ile internet medyasında yanlış bilgiler ve görüntülerin yayımlandığı ileri sürülen kararda şöyle denildi: “Bu durumun soruşturmanın sağlıklı yürütülmesine engel olmaması, toplumun olumsuz etkilenmemesi, olayın vehameti, kamu düzeni ve güvenliği göz önünde bulundurulduğunda 5187 sayılı yasanın 3/2 maddesi uyarınca soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamı hakkında yazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her tür haber, röportaj, eleştiri, görüntü vb yayınların yapılmasına yayın yasağı getirilmesi talebi, yasaya ve usule uygun olduğundan Şemdinli Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabulüne karar vermek gerekmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2018, 01:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER