Erdoğan: "Yüzde 50 kazanç esrar eroin tüccarlarında olur"

EKONOMİ-Erdoğan, Merkez Bankası'na yönelik eleştirilerini sürdürdüğü TESK Genel Kurulu'nda, "Yüzde 50 kazanç ancak esrar eroin tüccarlarında olur" dedi.

Erdoğan: "Yüzde 50 kazanç esrar eroin tüccarlarında olur"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Esnat ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu'nda konuştu. Ekonomi yönetiminde serbest piyasa koşulları içinde hareket edeceklerini belirten Erdoğan, "Faiz konusundaki fikrim değişmedi. Merkez Bankası faiz konusunda bağımsız ama özel bankalar neye göre hareket ediyor" dedi.

ZAM YAPANLAR İFLAH OLMAYACAK

Erdoğan açıklamasında, "Dün akşam imzaladım. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarı ile ilgili olmayan kimsenin yolu dövizle kesişmemeli" dedi. Erdoğan ayrıca "Şimdi ben buradan sesleniyorum" diyerek, "İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürene hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.  Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak" ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Daha önce genel kurullarınıza başbakan sıfatıyla katılmıştım. Bilindiği gibi bizim geleneğimizde esnaf AHİ’dir. Kökeni kardeşlikten ve cömertlikten gelir. Toplumun birliğe ihtiyaç duyduğu her dönemde AHİ’ler devreye girmiştir. Bu yolun esası çok değil helalinden kazanmaktır. Ecdadımızın bu konu ile ilgili sayısız meseleleri, tavsiyeleri vardır.

DÖVİZLE KİRA KONUSUNU KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ

Köksüz bir ağacın ayakta kalamayacağı gibi köksüz bir kurum da varlığını uzun süre sürdüremez. Yaşadığımız onca hadiseye rağmen zarar görmedik. Ülkemizin adı birileri tarafından sürekli olumsuzluklarla anılmaya çalışılıyor. Her kim bu seçimlerin üzerinde en küçük bir gölge olduğunu söylerse hem demokrasiye hem de Türkiye’ye bühtan ediyor demektir. Döviz kurlarındaki dalgalanmayı önlemeye yönelik önümüzdeki günlerde yeni adımlar olacak. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasarrufu gerçekleştireceğiz.

Personel alımında da dikkatli davranıyoruz, Şu kadar kişi emekli oldu tamam emekli olan kadar alabiliriz ama daha fazlasını almayacağız. Merkez Bankası bağımsız ya o kendi kararını kendisi alır ama bunun dışında özel sektöre ait bankalar var. Bu bankalar neye göre hareket ediyor. Faiz denilen bu sömürü aracını asla kullanmaya vesile olamayız.

Bankalarımız tüm göstergeleriyle ayakta. Paranın ürkek olması finans kesimlerini ihtiyatlı davranmaya itiyor. Faiz ve enflasyon bir sebep netice ilişkisi olarak masaya yatırdığınız zaman faiz sebeptir enflasyon neticedir. Aksini söyleyen bunu bilmiyordur. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim.

YÜZDE 50 FAİZ UYGULAYANLAR VAR

Merkez Bankası faiz konusunda bağımsız ama özel bankalar neye göre hareket ediyor. Yüzde 50’lere varan faiz uygulamaları var.

Şimdi ben esnaf kardeşlerimize soruyorum: Reel sektördeki yatırımcı yatırımını neye göre yapacak ve ya yeni bir yatırıma başlayabilir mi? Zaten özel sektör bankalarının bir çoğu kolay kolay bunlara kredi musluklarını böyle açmıyor. Zaten yüzde 50’lere varan faiz oranları var. İçinizde böyle yüzde 50 kazanan var mı? Bu ancak esrar eroin tüccarlarında olur. Normalde olmaz. Bu gerçek ortada…

Faiz sebeptir, enflasyon neticedir. 'Enflasyon sebeptir, faiz neticedir' diyorsan bu işi bilmiyorsun arkadaş.

TÜSİAD diyor ki faiz çok yüksek ben de diyorum ki bu yüksek faizi düşürelim.

O zaman faiz denen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayacağız. 

Ben bugüne kadar Merkez Bankası'nın açıkladığı enflasyon tahminlerini tutturduğunu görmedim.

BU KRİZ DEĞİL MANİPÜLASYONDUR

Şimdi ben buradan sesleniyorum. Bankalar kredi faizlerini aşırı şekilde yükselterek ve kredi musluklarını kısarak, reel sektör fiyatları şişirerek yangının üzerine adeta körükle giderlerse bundan herkes zararlı çıkar. inanın bu dönemde döviz bahanesiyle, dolarizasyonla sattıkları ürüne hiç alakası olmadığı halde bire 3, bire 5, bire 10 zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil. Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. 

Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak." 

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 14:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER