Erdoğan, Trump ile görüştü

GÜNCEL-Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Trump, güvenlik endişelerini gidermek için Türkiye ile çalışmak istediğini söyledi.

Erdoğan, Trump ile görüştü

Sosyal medya üzerinden art arda yapılan açıklamalarla gerilen Türkiye hükümeti ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmelerde ilk temas bu akşam telefonla sağlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmenin hemen ardından Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, görüşmede Suriye'de güvenli bölge konusunun görüşüldüğü belirtildi. Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrinin" ele alındığı açıklandı.

Aynı dakikalarda Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da Trump, güvenlik endişelerini gidermek için Türkiye ile çalışmak istediğini söyledi.

ERDOĞAN: TÜRKİYE ABD'YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’ın Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiği ve bu çerçevede Türkiye’nin, ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğunun hatırlattığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Münbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız görüşmede, Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, ülkemizin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör örgütleri DEAŞ, PKK ve PKK’nın Suriye uzantıları ile mücadele etmek olduğunu vurgulamışlardır. Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin ileri seviyelere yükseltilmesi hususunda mutabık kalmışlardır."

BEYAZ SARAY, ENDİŞELERİ GİDERMEK İÇİN 'ORTAK ÇALIŞMA' İSTEDİ

Cumhurbaşkanlığı'nın açıklamasının ardından bir açıklama yayınlayan Beyaz Saray, "Başkan (Trump), Suriye'nin kuzeydoğusuna dair Türkiye'nin güvenlik endişelerinin ele alınmasında birlikte çalışma arzusunu dile getirdi" denildi.  Beyaz Saray sözcüsü, "Trump güvenlik endişelerini gidermek için Türkiye ile çalışmak istediğini söyledi" ifadesi kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2019, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER