Dün Abdülhamid bugün Enver Paşa

DIŞ HABERLER-Daha önce “Ulu Hakan” dediği Sultan Abdülhamid'i (2. Abdülhamid) yad eden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün de Azerbaycan’da katıldığı programda bu kez onu tahtan indiren İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin (İTC) kurucularından Enver Paşa’yı yad etti.

Dün Abdülhamid bugün Enver Paşa

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gittiği Azerbaycan’da Bakü'nün 100'üncü kurtuluş yıldönümü kutlama etkinliğine katıldı. Azadlık Meydanı'nda düzenlenen törende konuşan Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan’ın geçmişi, kültürü, dili, dini bir iki kardeş ülke olduğunu ifade etti.

Azerbaycan'ın 1918'de bağımsızlığını ilan etmesiyle bunu ilk tanıyan ülke olarak her türlü desteği verip, buna devam edeceklerini belirten Erdoğan, sözlerinin devamında şunları söyledi: 

“Türk askeri, bugün burada Azerbaycan ile omuz omuza bundan tam 100 yıl önce birlikte kazanılan zaferin yıldönümünü kutluyor. Bu kutlama gelecek nesillere bırakacağımız en büyük örneğidir. Bu destanın unutturulmasına asla fırsat vermeyeceğiz. Bu büyük zaferi bize armağan eden Azerbaycan Halk Cumhuriyeti'nin ve Bağımsız Azerbaycan Ordusu'nun tüm kurucularını, Kafkas İslam Ordusunu Azerbaycan'a gönderilmesini sağlayan Enver Paşayı, bu muzaffer ordunun komutanı Nuri Paşa'yı rahmetle yad ediyorum.”

İTC’NİN 3 KURUCUSUNDAN BİRİ

Erdoğan’ın rahmetle yad ettiğini söylediği isimlerden Enver Paşa, Talat ve Cemal paşalar ile birlikte Osmanlı’ya son veren İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin (İTC) üç kurucusundan biri.  

Türk-İslam sentezi anlayışına sahip İTC kadroları, tarihe “31 Mart Vaka’sı” olarak geçen ayaklanma sonucunda II. Abdülhamid’i tahtan indirdi. 1908-1918 yılları arasında aralıklarla devlet yönetimine egemen olan İTC, o zamana kadar kaybedilen toprakların geri alınacağı umudu ve vaadi ile Almanya’nın yanında Birinci Dünya savaşına girip, mağlup oldu. "Turancı" olarak bilinen Enver Paşa’nın başında bulunduğu Sarıkamış Harekâtı’nda 75 bin askerin donarak öldü.

Teşkilat-ı-Mahsusa örgütünü kuran İttihat ve Terakki’nin en kanlı yüzü ise, 24 Nisan 1915-1917 yılları arasında girişilen Ermeni soykırımı ile 1914-21 arasında Pontos Rumlarına dönük soykırım oldu. İTC’nin kurucuları Enver, Talat ve Cemal paşalar 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Mütarekesi’nden sonra ülkeden kaçtı. Sonraki yıllarda Enver Paşa Türkistan’da, Talat Paşa Berlin’de, Cemal Paşa da Tiflis’te Ermeni militanlar tarafından öldürüldü.

100. YILINDA ABDÜLHAMİD’İ YAD ETMİŞTİ

Bugün, bu geçmişe sahip Enver Paşa’yı yad Erdoğan, bu yılın başında 10 Şubat tarihinde düzenlenen katıldığı "Vefatının 100. Yılında Sultan Abdülhamid'i Anlamak" programında ise, Enver Paşa’nın tahtan indirdiği Abduülhamid’i yad etmişti.

Erdoğan, o gün şunları söylemişti:  "Osmanlı'nın Cumhuriyet ile barışmasıdır Abdülhamid. Aleyhindeki onca kampanyaya rağmen Abdülhamid Han milletimizin yüce hafızasında Ulu Hakan olarak kalmıştır. Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Han'ı rahmetle yad ediyorum." 

ABDÜLHAMİT HANI YEDİLER BİZ TAYYİP ERDOĞAN'I YEDİRMEYECEĞİZ’

Erdoğan bir yanda Abdülhamid, diğer yanda Enver Paşa arasında gidip gelirken oğlu Bilal Erdoğan’da yine Abdülhamit'in ölümünün 100'üncü yılı dolayısıyla  3 Mart 2018’de katıldığı bir programda dikkat çeken şu sözleri sarf etmişti: 

"Sultan Abdülhamit'in o günün şartlarında emperyalizmin tekerine çomak sokuşu bugünün dünyasında Tayyip Erdoğan'ın 'Dünya 5'ten büyüktür' haykırışını akla getirmektedir. Adülhamit'i anlamak demek Türkiye'nin son 15 yılını, Ak Parti iktidarını, Recep Tayyip Erdoğan yıllarını anlamak demektir. Kudüs'ün düşmesi için Abdülhamit hanın gitmesi gerekirdi. Müslümanların birliğini kaybetmesi için 'Kızıl Sultan' jargonuna ihtiyaç vardı. Müslüman ülkelerin sömürgeleştirilmesi için onu kendi çocuklarının yemesi gerekirdi. Bir büyük tarihin, dönemin tarihçiler tarafından 'Pax Ottomana' denilen barış düzeninin çözülmesi için Abdülhamit hanın uzaklaştırılması yeterliydi, yetti de. Ancak Abdülhamit hanı yediler, biz Tayyip Erdoğan'ı yedirmeyeceğiz." (Mezopotamya ajansı)

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2018, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER