Diyarbakırlıların tepkisi: O bin defa kayyım atarsa, biz bin defa adayımızı seçeceğiz

DİYARBAKIR - Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kayyım atayacağız” açıklamasına, “İrademizi tanımayanları biz de tanımayacağız” diyerek tepki gösteren Diyarbakırlılar, “O bin defa kayyum atarsa, biz bin defa adayımızı seçeceğiz. Sandıkta kimi tanıdığımızı herkes görecek” dedi.

Diyarbakırlıların tepkisi: O bin defa kayyım atarsa, biz bin defa adayımızı seçeceğiz

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimlerle ilgili olarak, “Mart seçimleri geliyor. Bu seçimlerde, teröre bulaşmış olanlar sandıktan çıkarsa, anında gereğini yapıp, kayyım tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” açıklamasına yönelik tepkiler sürüyor. Diyarbakırlı yurttaşalar, tepkilerini, “Erdoğan, istediği kadar kayyım atasın, biz de sandıkta cevap vereceğiz” şeklinde dile getirdi. 

‘İSTEDİĞİ KADAR KAYYUM ATASIN’

Esnaf Mehmet Körtepe, seçim öncesi halkın iradesine yönelik bu tür söylemlerin bölgedeki seçimlere yönelik politikaların bir göstergesi olduğunu belirterek, “Her gün ‘demokrasi ve insanlıktan bahsediyor ve ülkenin demokrasinin gelişmesi için çalışıyoruz’ diyorlar. Eğer Erdoğan, demokrasi isteseydi, bu cümleleri kurmazdı. Ben bir yurttaş olarak bir ülkenin cumhurbaşkanlığını yapan birine yakıştıramadım. Yani bu şu anlama geliyor, ‘Ya bana oy vereceksiniz ya da ben kayyım atayacağım’ diyor. Ama istediği kadar kayyım atasın, biz oyumuzu kendimize vermeye devam edeceğiz. Yani bu iş zorla tehditle olacak iş değildir” dedi.

‘HALK ASLA KABUL ETMEYECEK’

Nakliyat işi yapan Şeyhmus Çelik, halkın yüzde 80’inden oy alan bir partinin siyasetçilerini tanımayarak yerine kayyım atamanın demokrasi ve adaletle ilgisi olmadığını ifade ederek, bunu kabul etmeyeceklerini söyledi. Çelik, “Cumhuriyet tarihinden beri bir yok sayma var. Erdoğan’da zamanında bu demokrasi sorununu ben çözeceğim demişti. Bunu halkın iradesini yok sayarak mı yapacak? O zaman seçim yapmanın ne anlamı var? Bölgeyi parselleştirsin ve seçim hakkı tanımasın. Bölgeye de bir vali atasın, oradan yönetsin ama orada burada da ‘Halkın iradesiyle demokrasiyle seçildim’ demesin. Ben bir Diyarbakırlı olarak bu tekçiliği kabul etmiyorum. Bu halk bunu asla kabul etmeyecek” diye konuştu. 

‘KAYYIMLA TEHDİT TERCİHİMİZİ DEĞİŞTİRMEZ’

AKP’nin bölgede izlediği siyasetin halkta cevap bulamadığını, bu yüzden HDP ve halkın tehdit edildiğine dikkat çeken esnaf Mahmut Çelik, Türkiye hukuk devleti ise her bireyin ve partinin seçim hakkına saygılı olmanın zorunluluğuna işaret etti. Çelik, “Hesabına geldiğinde hukuka uydum diyor, gelmediğinde uymuyor. Siyasi bir partinin keyfine göre mi hukuk değişiyor, bunlar vatandaşı ne sanıyor? Cumhurbaşkanı şunu iyi bilmelidir, vatandaşa rağmen siyaset yapılmaz. Daha öncede düzen partileri vardı, hepsi gittiler ama halk yerinde kaldı, yarın öbür gün bu da gidecek. Kayyımlarla bizi tehdit etmek, bizim siyasal tercihimizi değiştirmeyecek. Biz oyumuzu kullanacağız, kayyım atsınlar bakalım. Diktatörlerin sonunu tarih yazmış, şüphesi olanlar tarihe baksınlar” ifadelerini kullandı.  

‘BU HALK YOLUNU İYİ BİLİYOR’

Cumhurbaşkanının yerel seçimlere yönelik sözlerine ilişkin konuşan Kutbettin Yaş (70) ise, Erdoğan’ın kendilerine, “Siz gidin sandıkta oy kulanın ama benim hoşuma gitmeyen kişileri seçerseniz kayyım atarım” dediğini söyleyerek, “Kürtler eski Küreler değil, o bin defa kayyım atarsa, biz bin defa kendi partimizi seçeceğiz. Bizi tehdit etmekten artık vazgeçsin. Bu halk yolunu, partisini, dostunu iyi biliyor. Biz de onu ve kayyımı tanımıyoruz. Bizim derdimiz Belediye Başkanı olmak falan değil, her şeyden önce temel sorunlarımız var. Bunlara çözüm olacak, bizi duyacak bir siyasi iradeye ihtiyacımız var. O da bizim seçtiklerimizdir” dedi. 

‘BİZ SANDIKTA KİMİ TANIDIĞIMIZI GÖSTERECEĞİZ’

Yurttaşlardan Ahmet Yıldız da, var olan partileri ve iradelerinin arkasında olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti: “Kayyım ataması bir şeyi değiştirmez. Bu gün Diyarbakır’a atadığı kayyımlara bakalım. Bütün belediyeler şua n borç batağında. Devir aldıklarında ise büyük paralarla devir aldılar sonra yolsuzluk yaptıkları için kayyıma kayyım atadılar. Kendisi de sabaha kadar desin, sizi tanımıyorum. Bizim irademizi tanımıyorsa biz hiç onun irade olarak getireceği kişileri tanımıyoruz ve sandığa gidip kendisine en iyi cevabı vereceğiz. Kimi tanıdığımızı her kes görecek.”

MA / Esra Solin Dal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER