Diyanet'ten 'dinde güncelleme' açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlatığı 'İslam'ın güncellenmesi' tartışmasına, 'İslam'a yönelik hatalı söylemlerden kaçınılmalı' sözleriyle Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katıldı.

Diyanet'ten 'dinde güncelleme' açıklaması

HABER MERKEZİ- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı 'İslamın güncellenmesi' tartışmasına ilişkin konuştu.

"İslam'ın ilkelerini yanlış anlatacak hatalı söz ve eylemlerden herkes kaçınmalıdır" uyarısında bulunan Erbaş, "Dinin değişmez sabiteleri dışında kalan ve içtihadın mümkün olduğu alana dahil olan bazı fıkıh hükümlerini, değişen şartlara göre gözden geçirmek, dinde reform yapmak anlamına gelmemektedir. Aksine bu davranış, İslam'ın evrensel hakikatlerini, onların özüne dokunmadan her çağa ve topluma aktarmak ve hayata ilahi bildirimler doğrultusunda rehberlik etmek demektir. İslamı ilimler fakültelerimiz bu konuda yetkin kurumlardır" dedi.

'ÖFKE HER ŞEYDEN ÖNCE MÜSLÜMANLARA ZARAR VERİYOR'

 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,  'dinde güncelleme' tartışmasına ilişkin değerlendirmesine şöyle devam etti:

"İslam elbette hiç bir kurumun tekelinde değildir. İslam'ın ilkelerini yanlış anlatacak hatalı söz ve eylemlerden herkes kaçınmalıdır. Herkes, metodolojik olarak hesabı verilemeyecek kişisel, aceleci ve popülist söylem ve yaklaşımlardan kaçınmak zorundadır. İslam’ın temel kaynaklarını, doğru bilginin metot ve yöntemini dikkate almayan, birlik ve beraberliğimizi zedeleyen, hikmeti göz ardı eden, ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlar; itici, kırıcı, katı ve kaba bir dil; bulanık ve gizemli bir üslup ile sahte ve yapmacık tavırlar; öfke ve nefret üreten davranışlar her şeyden önce Müslümanlara zarar vermektedir.

Tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunmayan kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemin, rahmet ve esenlik dini olan İslam'dan referans bulması asla mümkün değildir. İlahiyatçı kadın akademisyenlerimizle önümüzdeki günlerde kadınlarımızın sorunlarına yönelik istişare toplantısı yapacağız."

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2018, 21:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER