Demirtaş’ın tutukluluğu İsveç Parlamentosu’nun gündeminde

GÜNCEL-İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi Milletvekili Lawen Redar, İsveç hükümetini Demirtaş'ın tutukluluğuna güçlü tepki vermemek ile eleştirdi.

Demirtaş’ın tutukluluğu İsveç Parlamentosu’nun gündeminde

Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SAP) Milletvekili Lawen Redar, cezaevinde bulunan HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için parlamentonun girişimde bulunması amacıyla hükümetin görevlendirilmesini istedi.

Redar, 143 yıl hapis cezasına çarptırılması istenen Demirtaş’ın “siyasi düşüncelerini açıkladığı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdiği için tutuklandığı” değerlendirmesinde bulunduktan sonra "AKP Hükümeti’nin hukuka aykırı olarak Demirtaş’ı cezaevinde" tuttuğunu söyledi.

Redar, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sonuç olarak Demirtaş’ın tutuklama nedeninin hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde çoğulculuğu boğmak ve özgür siyasi tartışmaları sınırlamak olduğunu belirtti. AİHM oy birliğiyle Demirtaş’ın serbest bırakılmasını istedi” dedi.

"İSVEÇ HÜKÜMETİ GÖREVLENDİRMELİ"

Redar şunları dile getirdi; “Buna karşı İsveç güçlü bir tepki göstermeli. Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşması için parlamentonun karar almalı ve İsveç hükümetini görevlendirmeli. Bir hukukçu olarak bugüne kadar AİHM’nin tutuklu politikacılar hakkında çok net ve oy birliği ile karar aldığına ilk kez şahit oldum. Demirtaş’ın cezaevinde tutulması uluslararası hukuka aykırı. Temelsiz suçlamalarla tutuklandı. AİHM tüm bunları açıkça belirtti. Demirtaş’ın serbest bırakılmasına karar verdi.”

Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin Demirtaş’ın son yapılan duruşmasına üç temsilci yolladığını söyleyen Rader, AKP  Hükümeti'nin İsveç ve diğer uluslararası gözlemcilerin duruşmalarda gözlemci olarak bulunmalarını engellemesini kınadıklarını ifade etti. Redar, İsveç’te hükümetin kurulmasından sonra parlamentonun soru önergesini kabul etmesini ve Demirtaş’ın özgürlüğüne kavuşması için girişimde bulunmasını umduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 18:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER