Cumhuriyet davasında savcı tutukluluğun devamını istedi

İSTANBUL – Cumhuriyet davasında mahkeme heyeti, kararını açıklamak için savunma makamının tanık dinlenme talebini reddetti. Dosyanın tevdiini isteyen savcı, Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluğunun devamını istedi.

Cumhuriyet davasında savcı tutukluluğun devamını istedi

HABER MERKEZİ-3'ü tutuklu 18’i Cumhuriyet gazetesi çalışanı 20 kişinin yargılandığı davanın 6’ncı duruşması verilen öğle arasının ardından devam etti. Duruşmada CHP eski Genel Başkanı ve gazeteci Altan Öymen savunma tarafının talebi üzerine tanık olarak dinlendi. Öymen, 13 yaşından beri Cumhuriyet gazetesinin okuru olduğunu, 70’li yıllardan itibaren de gazetede yazarlık yapmaya başladığını söyledi. Öymen, 80 darbesi sonrasında da 2 yıl gazetede çalıştığını ifade etti. Gazetede yazarlık yaptığı zaman vakıf kurma tartışmalarının başladığını dile getiren Öymen, CUMOK’un gazetenin yayın politikası ile çalışma biçimi üzerinde bir etkisinin olmadığını söyledi. Öymen, “Cemaate yakın bir yayın yapıldığını görmedim” diye konuştu.  

Öymen’in ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko tanık olarak dinlendi. Beko, “Bu utanç verici bir dava. Cumhuriyet bu ülkenin bağımsız demokratik hukuk devleti ilkesini savunan bir gazetedir. FETÖ suçlamalarını kesinlikle kabul edemem” dedi. 

Avukat Bahri Belen, “Bir gazetenin yayın politikasına ne savcı, ne polis karışamaz. Ancak suç içeriyorsa yargılama yapar” dedi. Belen, tanık olarak dinlenmesi için anayasa hukukçusu Rıza Türmen’in ismini mahkeme heyetine bildirdiklerini, ancak yurt dışında oldukları için duruşmaya katılamadığını söyledi. Belen, Türmen’in sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesini istedi. 

‘FAZLA YAPACAK BİR ŞEY KALMADI’

Mahkeme Başkanı, yargılamanın geldiği aşama itibari ile toplanacak pek bir delilin olmadığını kaydederek, “Gelinen aşamada fazla da yapılabilecek bir şey kalmadı. Rıza Bey’den vazgeçilmesi bizim için rahatlatıcı olur. Böylece biz de Adli Tıp’taki bilgileri davayı uzatıcı bir aşama olarak görmeyiz. Artık bir sonraki aşamaya ilerlememiz gerekiyor” dedi. 

Mahkeme heyeti, avukatların tanık dinletilmesi yönündeki talebinden vazgeçmesi durumunda esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dosyayı duruşma savcısına tevdi edeceğini dile getirdi. 

Bunun üzerine değerlendirme yapılması için mahkeme heyeti duruşmaya 15 dakika ara verdi. Ara ardından söz alan Avukat Tora Pekin, AİHM kararlarının bağlamından koparılarak iddianameye konulduğunu dile getirerek, Rıza Türmen’in tanık olarak dinlenmesini talep ettiklerini tekrarladı. Pekin, ayrıca İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın akıbetine ilişkin mahkeme heyetinin karar oluşturmasını da talep etti. 

RIZA TÜRMEN’İN DİNLENMESİ TALEBİ REDDEDİLDİ

Mahkeme iddia makamından Pekin’in taleplerine dair mütalaa istedi. İddia makamı, Rıza Türmen’in tanık olarak dinlenmesinin reddini istedi. İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davanın sonucunun beklenmesinin ise yargılamanın uzamasına neden olacağını ifade ederek, reddini istedi. 

Mahkeme heyeti daha önce “sonucunun beklenilmesi” yönünde verdiği kararın aksine İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki vakıf davasının sonucunun beklenilmesinin davayı uzatacağını ifade ederek, talebi reddetti. Rıza Türmen’in tanık olarak dinlenmesinin tek başına davayı bir celse daha uzatacağını kaydederek, bu talebin de reddine karar verdi. Mahkeme heyeti, teknik inceleme yönündeki kararından da vazgeçtiğini belirtti. 

SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ

Mahkeme başkanı, Ahmet Kemal Aydoğdu yönünde 5 dakikadan geleceğini söylediği incelemeler için “Ne yazık ki biz heyet olarak 5 dakika da ulaşamadık” diye konuştu. 

İddia makamı, tevsihi tahkikat talebinin olmadığını, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak için dosyanın kendilerine tevdiini istedi. Esas hakkındaki mütalaa için kısa bir süre talep etti. İddia makamı Akın Atalay, Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Ahmet Kemal Aydoğdu’un üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini göz önünde bulundurarak tutukluluk halinin devamını istedi.

Avukatların mütalaaya karşı savunması ile duruşma devam ediyor. Avukat Fikret ilkiz konuşuyor.MA/İstanbul

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER